10 lipca 2016 roku miały miejsce uroczystości patriotyczno-religijne, w których brali udział uczniowie klas mundurowych z Niepublicznego Technikum ZDZ w Ostrowcu Św. Obchody 72. rocznicy tragedii poświęcone były poległym żołnierzom AK oddziału wachmistrza Tadeusza Wójcika ,,Tarzana”. 7 lipca 1944 r., 37 osobowy batalion oczekując we wsi Wola Grójecka k/Ćmielowa, na akcję zdobycia kolejowego transportu amunicji, został w wyniku zdrady rozbity. Doszło do bitwy, w której zaskoczeni partyzanci nie mieli szans na skuteczną obronę. W wyniku nierównej walki śmierć poniosło 37 partyzantów. Rozpaczliwe wysiłki "Tarzana", który próbował podjąć nierówną walkę spełzły na niczym.

Wydarzenie to upamiętnia stojący w Woli Grójeckiej pomnik z czerwonego piaskowca poległych partyzantów, gdzie rozpoczęły się główne uroczystości. Inicjatorem tych wydarzeń był Zarząd Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. mjr. "Ponurego" w Ostrowcu Świętokrzyskim, por. w st. sp. Kazimierza Kocowskiego pod patronatem honorowym Burmistrza Ćmielowa Jana Kuśmierza. Uroczystości zapoczątkowały wystąpienia okolicznościowe i złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniających poległych żołnierzy z Oddziału ,,Tarzana” w Woli Grójeckiej.

Delegacja uczniów klas mundurowych z Technikum ZDZ z dumą i powagą złożyła wiązankę kwiatów i oddała hołd poległym partyzantom: Daniel Stępniewski, Sebastian Gradzikiewicz, Sebastian Kolasa, a towarzyszyły im dyrektor szkoły Izabela Pustuła i Grażyna Marchwiany.                                                                          

Następnie zebrani udali się do Ćmielowa gdzie w kościele pw. Wniebowzięcia NMP odprawiona została uroczysta Msza święta w intencji poległych. Po Mszy, zgromadzeni goście, delegacje i mieszkańcy Ćmielowa w asyście sztandarów przeszli na parafialny cmentarz, na którym pochowano ciała zabitych żołnierzy. Przy grobach nastąpiła dalsza część uroczystości. Były przemówienia okolicznościowe, odprawiono modlitwę, złożono kwiaty i zapalono znicze na mogiłach pochowanych żołnierzy.

Warto podkreślić, że pamięć o bohaterach tamtych wojennych dni, powinna być ciągle żywa i chwała tym, którzy kultywują wydarzenia z historii narodu.

Dla samych uczniów udział w obchodach był kolejną, cenną lekcją historii i patriotyzmu.

                                                                                                              Grażyna Marchwiany

bann opw

bann opw