Uczniowie Technikum im. T. Kościuszki w Ostrowcu Św. Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach w minionym roku szkolnym uczestniczyli w szeregu międzynarodowych inicjatyw, które służyły przede wszystkich nabyciu przez nich kompetencji językowych, kulturowych i społecznych. Jednym z takim działań była realizacja projektu na platformie E-Twinning pt. „How to make internet better”, który nasza placówka zrealizowała wspólnie z 8 szkołami z Turcji. Szereg ciekawych zadań w ramach współpracy z tureckimi placówkami odbywało się w formie on-line a językiem komunikacji był j. angielski. Realizując określone działania uczniowie pogłębili umiejętność obsługi nowoczesnych narzędzi i aplikacji czego produktami końcowymi były filmy, loga, prezentacje i anglojęzyczny e-book, w którym znalazły się porady uczniów nt. bezpieczeństwa w sieci.

Oprócz działań prowadzonych w formie on-line, które przyczyniły się do młodzieżowej wymiany międzynarodowej oraz nawiązania kontaktów z rówieśnikami z Turcji, nasi uczniowie zrealizowali również 2 wyjazdy zagraniczne do Rimini we Włoszech w ramach Projektu „Włoskie mobilności otwierają nam świat”. Projekt został doceniony w konkursie wniosków aplikacyjnych w Akcji 1 „Mobilność edukacyjna” w sektorze Edukacja szkolna Programu Erasmus+. Na realizację w/w projektu szkoła otrzymała dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w kwocie 25 229,00 euro. Pobyty w ramach przedsięwzięcia odbyły się w dwóch terminach: od 26.11 do 02.12 2023r. i od 10.03 do 16.03.2024r. i były przeznaczone łącznie dla 20 uczniów klas II-IV Technikum. Celem projektu było rozwijanie kompetencji kluczowych, które są niezbędne dla rozwoju osobistego uczniów oraz ich lepszego odnalezienia się w przyszłości na rynku pracy, a także aktywnego obywatelstwa europejskiego. Instytucją partnerską było Liceo Scientifico Georges Lemaitre - szkoła położona w Rimini we Włoszech. Uczniowie podczas pobytu zagranicą uczestniczyli w lekcjach informatyki, które były realizowane wspólnie z młodzieżą włoską. Realizując projekt chcieliśmy, żeby uczniowie pogłębili przede wszystkim kompetencje cyfrowe, społeczne i językowe – mówi dyrektor Technikum Pani Izabela Pustuła. Zajęcia wspólne uczniów odbywały się w języku angielskim, a ich zakres tematyczny został ustalony we współpracy nauczycieli obu szkół już na etapie opracowywania wniosku aplikacyjnego. Uczestnicy poznali możliwości wykorzystania technologii IT, obsługi narzędzi do komunikacji zdalnej i tworzenia prezentacji multimedialnych z zastosowaniem j. angielskiego. Młodzież została wybrana w opisanej we wniosku procedurze rekrutacyjnej, która umożliwiła udział w mobilności również uczniom o mniejszych szansach, czy trudnej sytuacji rodzinnej. Opinie uczestników projektu są jednoznaczne - nauka za granicą to nie tylko doskonała inwestycja w swoją przyszłość, lecz również niezapomniana przygoda i okazja do osobistego rozwoju. Przed wyjazdem na mobilność zrealizowane zostały działania przygotowawcze: językowe, pedagogiczne i kulturowe.

Pozyskiwanie funduszy unijnych na wyjazdy uczniów Technikum do krajów UE już na stałe wpisały się w tradycję naszej szkoły. Przed nami pracowity i obfitujący w ciekawe inicjatywy edukacyjne rok szkolny – mówi koordynator projektów Barbara Figura. Oprócz wizyt przygotowawczych we Włoszech i Portugalii, w ofercie dla uczniów do realizacji są wyjazdy na 2 tygodniowe staże zagraniczne do Palermo- to już w październiku 2024 i do Rimini w listopadzie 2024. Kolejne wyjazdy, które umożliwią uczniom odbycie praktyk zawodowych w renomowanych przedsiębiorstwach logistycznych, informatycznych i salonach fryzjerskich na terenie Hiszpanii i Portugalii zaplanowane są na drugi semestr roku szkolnego 2024/2025.

 

bann opw

bann opw