W roku szkolnym 2023/2024 Technikum im. T. Kościuszki rozpoczęło realizację  dwóch projektów unijnych, na które szkoła otrzymała dofinansowanie, przystępując do ogólnopolskich konkursów wniosków Erasmus+ w roku 2022 i 2023. Oba projekty współfinansowane są z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus i obejmują łącznie 6 wyjazdów na 2 tygodniowe staże zagraniczne dla uczniów i 2 wizyty przygotowawcze.

W ramach projektów uczniowie zrealizują staże zawodowe w renomowanych przedsiębiorstwach na terenie Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Sycylii. Projekty skierowane są do uczniów kształcących się w zawodach: technik logistyk, technik informatyk i technik usług fryzjerskich. Staże zagraniczne dla uczniów w Unii Europejskiej są nie tylko sposobem na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego, ale także na rozwój osobisty i kulturowy młodego pokolenia. Dają one możliwość zanurzenia się w międzynarodowym środowisku pracy i życia, co jest niezwykle cenne dla przyszłych liderów i obywateli Europy.

Pobyt za granicą poprzedzony jest zawsze starannymi przygotowaniami w kraju. Obejmuje m.in.: naukę języka angielskiego, szkolenie kulturowe oraz przygotowanie psychologiczno - pedagogiczne. W ramach projektów stażyści mają zapewnione: przeloty, zakwaterowanie, kursy językowe oraz stypendium na wyżywienie. Wyjazd uczestników za granicę, to nie tylko praca. Programy pobytu obejmują poznanie atrakcji turystycznych, kultury i zwyczajów mieszkańców Włoch, Sycylii, Portugalii i Hiszpanii.

Pozyskiwanie funduszy unijnych na wyjazdy uczniów Technikum do krajów UE już na stałe wpisały się w tradycję naszej szkoły. Celem działalności placówki jest stworzenie uczniom możliwości rozwoju w ciekawy i innowacyjny sposób m.in. poprzez pracę i naukę zagranicą. Oprócz projektów umożliwiających uczniom wyjazdy na staże zagraniczne w celu zdobywania doświadczenia zawodowego, od 3 lat szkoła oferuje projekty mobilnościowe, które polegają na nauce informatyki jako przedmiotu ogólnego w szkołach partnerskich na terenie UE. W obecnym roku szkolnym odbyły się dwa takie wyjazdy, w listopadzie 2023 i marcu 2024, w których łącznie uczestniczyło 20 uczniów Technikum. Realizując projekt chcieliśmy, żeby młodzież pogłębiła przede wszystkim kompetencje cyfrowe, społeczne i językowe – mówi dyrektor Technikum Pani Izabela Pustuła. Zajęcia lekcyjne odbywały się w języku angielskim, w grupach mieszanych polsko-włoskich a ich zakres tematyczny został ustalony we współpracy nauczycieli obu szkół już na etapie opracowywania wniosku aplikacyjnego. Podczas lekcji we włoskim liceum uczniowie nauczyli się możliwości wykorzystania technologii IT, obsługi nowoczesnych narzędzi cyfrowych i tworzenia prezentacji multimedialnych, za pomocą nowoczesnych aplikacji internetowych.

Obecnie 10 uczniów Technikum przebywa w Portugalii w miejscowości Quarteira gdzie zdobywa cenne doświadczenie zawodowe, realizując praktyki w firmach informatycznych
i zakładach fryzjerskich. Opinie stażystów są jednoznaczne - praktyka za granicą to nie tylko doskonała inwestycja w swoją przyszłość zawodową, lecz również niezapomniana przygoda
i okazja do osobistego rozwoju. Zdobyte doświadczenie stawia młodych ludzi w lepszej pozycji na rynku pracy, dając im pewność siebie i umiejętność adaptacji w dynamicznym środowisku branżowym.

Realizacja projektów współfinansowanych z EFS+ sprzyja nie tylko poprawie wizerunku placówki, jako szkoły nowoczesnej, innowacyjnej, otwartej na świat, lecz także zwiększa atrakcyjność oferty skierowanej do absolwentów szkół podstawowych na lokalnym rynku edukacyjnym. Jako nowoczesna, stale rozwijająca się placówka dbamy o to, żeby coraz więcej naszych uczniów miało szansę na unikalne doświadczenie, jakim jest praca i nauka za granicą. Programy mobilności młodzieży stają się coraz popularniejsze, umożliwiając uczniom zdobycie cennych umiejętności zawodowych, językowych i kulturowych poza granicami kraju.

bann opw

bann opw