Po ponad 62 latach wraca pamięć o bohaterach, żołnierzach i cywilach, którzy za wolność ojczyzny oddali najcenniejszy dar, swoje życie. W ostatnich latach ich bohaterska i tragiczna zarazem historia coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowania, także wśród przedstawicieli młodego pokolenia. I w tym roku podczas obchodów rocznicowych święta ku czci „Żołnierzy Wyklętych” nie zabrakło uczniów klas mundurowych Technikum ZDZ.

Uczniowie klas mundurowych Technikum ZDZ w Ostrowcu Św. swoją obecnością dali dowód pamięci o ważnych wydarzeniach z historii narodu. Młodzież wychowywana w duchu patriotycznym doskonale wie, że należy pamiętać o historii i dlatego naturalnym obowiązkiem uczniów z farmacji mundurowych jest godne reprezentowanie munduru podczas uroczystości państwowych i narodowych. Ale to nie jedyny powód udziału młodzieży w obchodach, to także nauka i kształtowanie charakteru.

 

Obchody święta w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się na cmentarzu parafialnym przy ul. Denkowskiej. Uczniowie Technikum ZDZ dając dowód postawy godnej noszonych przez nich mundurów w ciszy i skupieniu zapalili znicze, na mogiłach ks. J. Trojnara i mjr. Muchy, ostrowieckiego „Żołnierza Wyklętego”. Następnie w kolegiacie pw. św. Michała, odbyła się msza w intencji „Żołnierzy Wyklętych”. Po mszy nastąpił przemarsz ulicami miasta. Jego uczestnicy, mimo fatalnej pogody, ruszyli na II Marsz Wilczym Tropem – 1963, na Rondo Narodowych Sił Zbrojnych, gdzie złożono kwiaty.

   Ta lekcja historii dała młodzieży wielkie poczucie spełnionego obowiązku. Swoją obecnością dali dowód pamięci o ważnych wydarzeniach z historii narodu. Ten dzień pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” po raz kolejny uświadomił młodzieży, jak ważne jest w ich życiu poczucie obowiązku i identyfikowanie się ze szczytnymi ideami.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Grażyna Marchwiany

bann opw

bann opw