Wielka uroczystość ślubowania oparta na ceremoniale wojskowym uczniów klas mundurowych i niemundurowych z Niepublicznego Technikum im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się na ostrowieckim Rynku. Uczniowie klas pierwszych Oddziału Przygotowania Wojskowego wypowiedzieli słowa Roty Ślubowania.
Pierwszoklasiści przez cały marzec, kwiecień, ciężko pracowali i przygotowywali się do tej ceremonii. Nasi uczniowie pod czujnym okiem absolwentów i starszych kolegów z Technikum ćwiczyli musztrę. Chcieli pięknie zaprezentować się w dniu ślubowania przed rodzicami, nauczycielami i znajomymi. Można było zauważyć dobre przygotowanie młodzieży do udziału w uroczystości pomimo tylko kilku tygodni, zdążyli przyswoić sobie nad wyraz dużo umiejętności.
Młodszym kolegom towarzyszyli uczniowie klas starszych w replikach strojów historycznych z okresu Powstania Kościuszkowskiego z Ostrowca Św., ze szkół ZDZ z Radomia, Kielc, Starachowic, Nowego Miasta nad Pilicą oraz absolwenci szkoły, którzy pracują w służbach mundurowych.
Uroczystość ślubowania rozpoczęła się od mszy świętej w Kolegiacie Św. Michała Archanioła. Tak wejście, jak i wyjście z kościoła odbyło się w iście wojskowym porządku i z budzącą podziw dyscypliną. Podczas nabożeństwa kompanie honorowe klas mundurowych ZDZ, wraz z pocztem sztandarowym, zajmowały centralne miejsce świątyni. Po bokach kolumny „honorowej” rozmieszczone były pozostałe oddziały młodzieży, a pozostałe miejsca przypadły zaproszonym gościom i rodzinom. Po nabożeństwie pododdziały uczniów uformowały się w kolumnę marszową, a następnie efektowna defilada ruszyła w szyku na ostrowiecki Rynek, gdzie w ceremoniale wojskowym nastąpiła druga część uroczystości.
Uczniowie Technikum im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu zaprezentowali pokaz musztry paradnej, obecna była również Wojskowa Orkiestra z Radomia, jak i Kompania Honorowa ZDZ. Dowódcą uroczystości był Patryk Lisowski (absolwent Technikum ZDZ w Kielcach), a narratorem mjr Andrzej Szostak - koordynator klas mundurowych ZDZ.
Punktem kulminacyjnym programu uroczystości było wciągnięcie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu państwowego, co zapoczątkowało moment ślubowania młodzieży na Sztandar ZDZ. Pierwszoklasiści klas mundurowych zgromadzeni na placu powtarzali głośnym chóralnym głosem słowa przysięgi na wierność ideałom, przysięgali bronić ojczyznę, dobre imię szkoły oraz żyć zgodnie z zasadami honoru i uczciwości, a następnie rotę ślubowania złożyli uczniowie klas niemundurowych. Zaprezentowali się pięknie. Niejedna łezka zakręciła się w oku rodzica patrzącego na syna lub córkę w mundurze.
Po przemówieniach okolicznościowych, delegacja uczniów złożyła na ręce Pani Dyrektor Izabeli Pustuła podziękowania za przygotowanie młodzieży do tej jakże doniosłej chwili, jaką było uroczyste ślubowanie. Następnie wyróżnieni uczniowie waz z rodzicami otrzymali listy gratulacyjne z podziękowaniem za dobre wyniki w nauce, wzorową postawę i wzorowe zachowanie byli to uczniowie: Skrok Natalia, Szczerbińska Zuzanna, Karaś Klaudia, Zięba Daria, Walasek Mateusz, Dziura Aleksander, Kapica Oliwia, Polak Julia, Kotulińska Julia, Deroń Sebastian i Sławski Eryk.
Ślubowanie uświetnili zaproszeni goście min. Posłanka Agata Wojtyszek, senator Jarosław Rusiecki, wicestarosta ostrowiecki Andrzej Jabłoński i dyrektor szkoły Izabela Pustuła wraz z uczniami złożyli wiązankę kwiatów pod Pomnikiem upamiętniającym egzekucję mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego w 1942 r.

 

Ponadto, odbył się pokaz najnowocześniejszego sprzętu wojskowego, który zorganizował 103 Batalion Lekkiej Piechoty Obrony Terytorialnej. Zainteresowani mogli również podejść do punktu promocyjno-informacyjnego „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.
Na koniec uroczystości odbyła się kolorowa defilada mundurowych – uczniów w mundurach polowych i historycznych, uczniów niemundurowych oraz orkiestry wojskowej.
Dowódcami kolumny uczniów byli absolwenci kapral Angelika Bień z 1-ej Warszawskiej Brygady Pancernej Batalionu Dowodzenia -Pluton Chemiczny, absolwent Patryk Karaś- WOT, absolwent Julia Dryjas –WOT.
Osoby zgromadzone na Rynku gromkimi brawami nagrodzili maszerującą młodzież. Poziomu jaki zaprezentowali ,,mundurowi’’ i ,,niemundurowi” nie powstydził by się żaden funkcjonariusz. Młodzież była dumna, że mogła uczestniczyć w tak ważnej uroczystości.
Tradycją stało się zaproszenie przybyłych gości na pyszną tradycyjną żołnierską grochówkę.
Uczniom dopisywał dobry humor, pomimo zimna i deszczu, jednak jednogłośnie stwierdzili, że ten dzień ślubowania na zawsze zapadnie im głęboko w sercu i pozostanie w pamięci. Rodzice byli bardzo dumni ze swoich pociech, że tak godnie reprezentowali polski mundur.
Dziękujemy bardzo wszystkim osobom, instytucjom, mediom, i tym , którzy przyczynili się do powstania tak dużego przedsięwzięcia.
Klasy mundurowe szkół ZDZ cieszą się wśród młodzieży olbrzymią popularnością, a z roku na rok liczba uczniów systematycznie rośnie, co niewątpliwie wynika z pomysłu na związanie swojej dalszej drogi życiowej ze służbą w wojsku. Ten cel znacznie przybliża nauka w klasach o profilach związanych z formacjami mundurowymi. Młodzież klas realizujących innowacje pedagogiczną łączy naukę w technikum na wybranym kierunku kształcenia z dodatkowymi zajęciami związanymi z funkcjonowaniem służb mundurowych. Kształcenie młodzieży z klas mundurowych w duchu wartości patriotycznych, przyczynia się do integracji młodych ludzi ze społeczeństwem i przeciwdziałania negatywnym zjawiskom w postępowaniu części młodzieży. Klasy tego typu wychodzą naprzeciw naturalnym potrzebom młodego człowieka: spożytkowania młodzieńczej energii i zapału, ciekawości, chęci przeżycia przygody, kształtowania tężyzny fizycznej. Szkoły w niezwykle interesujący sposób mają możliwość zaproponowania swoim uczniom, ciekawych bezpłatnych kół zainteresowań, zajęć z samoobrony i technik interwencji, szkoleń strzeleckich, zajęć w jednostkach wojskowych czy policji, obozów sprawnościowych np. narciarskich, dodatkowych zajęć z przedmiotów maturalnych i zawodowych.

 Grażyna Marchwiany

NEWS:

Relacja:

 

bann opw

bann opw