20 uczestników przedsięwzięcia zatytułowanego „#Cyfrowa edukacja” 23 kwietnia 2023 powróciło z mobilności, które odbyły się we Włoszech w Rimini. Projekt przeznaczony był dla 20 uczniów klas II-III Niepublicznego Technikum im. T. Kościuszki w Ostrowcu Św.
Celem przedsięwzięcia było rozwijanie kompetencji kluczowych, które są niezbędne dla rozwoju osobistego uczniów oraz ich lepszego odnalezienia się w przyszłości na rynku pracy, a także aktywnego obywatelstwa europejskiego. Instytucją partnerską było Liceo Scientifico Lemaitre - szkoła położona w Rimini we Włoszech. Uczniowie podczas pobytu zagranicą uczestniczyli w lekcjach informatyki, które były realziowane wspólnie z młodzieżą włoską. Realizując projekt chcieliśmy, żeby uczniowie pogłębili przede wszystkim kompetencje cyfrowe, społeczne i językowe. Zajęcia wspólne uczniów odbywały się w języku angielskim, a ich zakres tematyczny został ustalony we współpracy nauczycieli obu szkół już na etapie opracowywania wniosku aplikacyjnego. Zakres tematyczny to zagadnienia z podstawy programowej przedmiotu informatyka. Uczniowie uczyli się możliwości wykorzystania technologii IT, obsługi narzędzi do komunikacji zdalnej i tworzenia prezentacji multimedialnych z zastosowaniem j. angielskiego. Uczniowie zostali wybrani w drodze, opisanej we wniosku, procedury rekrutacyjnej, która umożliwiła udział w mobilności również uczniom o mniejszych szansach, czy trudnej sytuacji rodzinnej.
Przed wyjazdem na mobilność zrealizowane zostały działania przygotowawcze: językowe (20h), pedagogiczne (10h) i kulturowe (10h). Przygotowanie językowe objęło 20 godzin zajęć konwersacyjnych z języka włoskiego. Podczas przygotowania kulturowego uczniowie zostali przygotowani na spotkanie z odrębną kulturą i obyczajami oraz innym systemem edukacji, które dało im podstawową wiedzę o regionie, który odwiedzili. Podczas przygotowania pedagogicznego uczniowie zapoznali się z celami projektu, metody radzenia sobie ze stresem
i rozłąką z bliskimi. Wyjazd do Włoch zrealizowany został w ramach Projektu #Cyfrowa edukacja z programu Ponadnarodowa Mobilność Uczniów (PMU). Na realizację zadań z PMU szkoła otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w kwocie 111 021 tys. zł.