W Niepublicznym Technikum im. T. Kościuszki w Ostrowcu Św. w dniu 14.12.2022 odbyła się konferencja podsumowująca Projekt „Mobilność – staże – doświadczenie inwestycją w przyszłość”. Projekt realizowany był w szkole od XII 2020 r. do XII 2022r. W ramach projektu 42 uczniów kształcących się w zawodzie technik logistyk, technik informatyk oraz technik usług fryzjerskich zrealizowało 4 tygodniowe staże zawodowe na terenie Włoch i Hiszpanii. Po raz pierwszy w projekcie uczestniczyli również nauczyciele zawodu z zakresu logistyki. Na realizację projektu szkoła otrzymała dofinansowanie z Programu Unii Europejskiej Erasmus+ w kwocie 111 138 tys. euro.

Konferencja była okazją do podsumowania działań prowadzonych w Technikumim. T. Kościuszki w Ostrowcu Św. w ramach projektów finansowanych z funduszy Unii Europejskiej Programu Erasmus+. W imieniu gospodarza Pani Izabeli Pustuła – Dyrektora Technikum im. T. Kościuszki w Ostrowcu Św. głos zabrała Pani Małgorzata Bidzińska – Wicedyrektor Szkoły, która przedstawiła strukturę Stowarzyszenia ZDZ oraz aktualną ofertę kierunków kształcenia a także powitała przybyłych gości. W kolejnej części konferencji Pani Barbara Figura – koordynator projektów unijnych w szkole, przedstawiła historię Erasmusa koncentrując się na ostatnich 10 latach działalności Technikum w aspekcie międzynarodowym. Szkoła posiada ogromne doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy unijnych, które zostało wypracowane w prawie 20 letniej historii realizacji projektów finansowanych w ramach programów Unii Europejskiej.

Podczas konferencji zgromadzeni goście mieli okazję poznać zagranicznych partnerów szkoły, bez których nie udałoby się zrealizować staży na tak wysokim poziomie. Gościem specjalnym był Pan Mario Pappano – założyciel firmy szkoleniowej Airimini z Włoch, z którym szkoła współpracuje od 2 lat. Podczas konferencji nastąpiło podpisanie porozumienia o dalszej współpracy pomiędzy Technikum w Ostrowcu a firmą Airimini, które zapewnia organizację staży zagranicznych  dla uczniów Technikum oraz jobshadowingu dla nauczycieli wybranego zawodu, a także poszerzenie współpracy ze szkołami na terenie Rimini w celu możliwości przeprowadzenia projektów w ramach akcji
1 Mobilność edukacyjna Programu Erasmus+.

Zorganizowana konferencja umożliwiła także uczestnikom staży zaprezentować  umiejętności, które zostały nabyte przez nich podczas pobytu za granicą. Dominik Lach przedstawił utwór Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy się nie zdarza” w języku angielskim i tym samym udowodnił, że staż we Włoszech przyczynił się poprawy kompetencji językowych uczniów. Po raz pierwszy w projekcie uczestnikami byli uczniowie kształcący się w zawodzie technik usług fryzjerskich. Uczennice przedstawiły swoje umiejętności zawodowe w postaci wykonanych przez nie fryzur w stylu wieczorowym, romantycznym i rockowym. Dziewczyny wykonały upięcia pod opieką Pani Pauliny Brodnickiej - nauczyciela przedmiotów z zakresu fryzjerstwa.

Niewątpliwą atrakcją spotkania był także występ Patrycji Jasiak - uczestniczki 4 tygodniowego stażu we Włoszech, która wykonała na skrzypcach dwa wybrane przez siebie utwory.

Ważnym punktem konferencji było rozdanie uczestnikom stażów certyfikatów i dokumentów Europass Mobilność, które stanowią potwierdzenie nabytych umiejętności.

Serdecznie dziękujemy za udział w konferencji:

Panu Janowi Malinowskiemu – Naczelnikowi Wydziału Edukacji w Ostrowcu Św.

Panu Mariuszowi Łacie - Naczelnikowi Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

Pani Małgorzacie Skrzypczak - Kierownikowi Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Strategii Kuratorium Oświaty w Kielcach, Oddział w Ostrowcu Św.

Pani Małgorzacie Stafijowskiej - Dyrektorowi Powiatowego Urzędu Pracy
w Ostrowcu Św.

Dziękujemy za obecność również przedstawicielom pracodawców z lokalnego rynku pracy:

Panu Damianowi Artykiewiczowi - który reprezentował Pana Arkadiusza Wronę z przedsiębiorstwa Profarb w Ostrowcu Św., Pani Danucie Doch z Firmy Handlowo - Usługowej Dolex w Ostrowcu Św., Pana Hubertowi Januszewskiemu - Dyrektorowi Oddziału Remondis w Ostrowcu Św., Panu Sebastianowi Pudło z przedsiębiorstwa „Nowe Technologie” w Ostrowcu Św. Pani Annie Mroczek z redakcji Gazety Ostrowieckiej, pracownikom ZDZ ze Starachowic i Radomia oraz loklanym mediom.

Mamy nadzieję, że zorganizowana konferencja była okazją do inspirującej wymiany myśli, informacji i doświadczeń związanych z możliwościami pozyskiwania funduszy unijnych przeznaczonych na edukację.

 

 

bann opw

bann opw