Święto Niepodległości jest ważnym wydarzeniem dla każdego Polaka i zajmuje ono szczególne miejsce w naszym historycznym dziedzictwie to święto radosne i przepełnione miłością do ukochanej ojczyzny. Jedenasty listopada dla nas Polaków to jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Niezwykły był to czas, kiedy nasi pradziadowie walczyli o polską wolność. Aby uczcić ich męstwo i odwagę tradycyjnie w patriotycznych uroczystościach nie mogło zabraknąć uczniów klas mundurowych i uczniów z OPW z Technikum im. T. Kościuszki ZDZ w Ostrowcu Św. To dzień zadumy i refleksji nad wydarzeniami z tamtych lat, a z drugiej zaś dzień radości i odpowiedzialności za przyszłość.
Główne obchody rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kolegiacie św. Michała Jak co roku po nabożeństwie jednym z najważniejszych punktów programu uroczystości był przemarsz ulicami miasta do Parku Miejskiego pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się główna część obchodów.
Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów i oddanie hołdu przez kilkadziesiąt delegacji.
Delegacja klas mundurowych: Konrad Rega, Konrad Bidziński i Bartłomiej Zienkowski, z wielką powagą i dumą uroczyście złożyła kwiaty i oddała hołd Marszałkowi. Towarzyszyły im przy tym Małgorzata Bidzińska, Grażyna Marchwiany, Janusz Lasocki, Jacek Moskwa i Rafał Lenart.
Udział młodzieży w obchodach to kolejna prawdziwa lekcja historii, uczy patriotyzmu i jedności, przywiązania do wolności i niepodległości, do najważniejszych wartości dla wszystkich Polaków.
Chylimy czoła przed bohaterami, którzy przywrócili Polsce niepodległość. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli i walczyli za naszą wolność. Równie ważne jest, aby obowiązkiem rodziny i szkoły stało się pielęgnowanie tradycji narodowych, co czynimy, na co dzień i od święta. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy. Kontynuujemy dzieło naszych przodków i z tego możemy być dumni, przekazując naszej młodzieży najważniejsze wartości jakim jest patriotyzm i miłość do Ojczyzny, by nigdy o tym nie zapomnieli.

Grażyna Marchwiany

bann opw