zdjęcie archiwalne 

Grupa 20 uczniów z Technikum im. Tadeusza Kościuszki ZDZ w Ostrowcu Św., realizują zadanie publiczne pt.,,Kurs przetrwania dla klas wojskowych Szkół ZDZ” finansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Potrzeba realizacji projektu wynika z zainteresowań uczniów, którzy sami zgłosili chęć uczestniczenia w warsztatach o charakterze proobronnym. W związku z obecną sytuacją toczącej się na Ukrainie wojny wśród młodzieży zauważa się szczególne zainteresowanie i chęć poszerzenia wiedzy z zakresu pro obronności.
Projekt ma charakter edukacyjny, którego celem jest zwiększenie umiejętności przydatnych w służbie wojskowej; upowszechnienie, rozwój i podniesienie poziomu wyszkolenia proobronnego oraz tworzenie warunków umożliwiających edukację i kształtowanie postaw społeczeństwa szkolnego, a także przygotowanie młodzieży klas mundurowych do Zawodowej Służby Wojskowej i Służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.
Udział w projekcie pt. „Kurs przetrwania dla klas wojskowych Szkół ZDZ” jest idealnym początkiem, źródłem do zdobywania i szlifowania umiejętności, pogłębiania wiedzy o funkcjonowaniu służb mundurowych i rozwijania, realizowania własnych pasji wśród uczniów klas mundurowych. Dodatkowo poprzez dyscyplinę, która obowiązywać będzie w trakcie zaplanowanych warsztatów i zawodów młode pokolenie ukształtuje odpowiednie postawy ludzkie i obywatelskie; uczciwość, poczucie odpowiedzialności, pracowitość, szacunek dla drugiego człowieka oraz patriotyzm.
Projekt przewiduje warsztaty z samoobrony, pierwszej pomocy oraz 2 dniowy kurs sprawnościowy zrealizowany w formie survivalu, jak przetrwać w trudnych warunkach na terenie miejscowości Piekło ( ok. Końskich). Uczniowie, którzy lubią wyzwania, przygodę i warunki ekstremalne na pewno się sprawdzą i przeżyją fajne chwile. Młodzi kadeci wezmą udział w zajęciach z topografii, poznają zasady działania kompasu, busoli, nauczą się wyznaczać kierunki na podstawie naturalnych metod, rozpalać ogień za pomocą różnych dostępnych w lesie materiałów, a także budować prowizoryczne schronienia oraz pozyskiwać wodę różnymi technikami. Uczniowie zdobędą wiedzę i dodatkowe umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, rozwiną swoją wolę walki, determinację oraz nauczą się współpracy w grupie i będą wzajemnie sobie pomagać w trudnych sytuacjach. Survival to także sposób na odreagowywanie napięć, stresu, kształtowania wzorów zdrowego stylu życia, zabawy i funkcjonowania w swoim otoczeniu, wzbudzania poczucia odpowiedzialności za swoje zdrowie i życie. To również możliwość sprawdzenia samego siebie, sprostania nowym wyzwaniom. Czas spędzony będzie również okazją do zintegrowania społeczności międzyszkolnej. Przed nimi już niebawem survival w Piekle.
W ramach realizacji zadania uczniowie klas mundurowych wezmą również udział w warsztatach z samoobrony. Poza nauką postępowania w niebezpiecznych sytuacjach uczniowie mogą poprawić kondycję fizyczną, nauczyć się asertywności i pewności siebie. Dowiedzą się także o najważniejszych informacji w kwestii prawnej związanych z samoobroną. Sytuacje zagrożenia zdrowia i życia spowodowane atakami napastników zdarzają się wszędzie i w różnych okolicznościach dlatego umiejętność samoobrony jest tak ważna, gdyż rozwija, uczy i przygotowuje na sytuacje, w których trzeba zawalczyć o swoje życie i bezpieczeństwo.
Z kolei w czasie warsztatów z pierwszej pomocy podczas których uczestnicy poznają m.in.: zasady bezpieczeństwa podczas udzielania pierwszej pomocy i aspekty prawne. Dzięki szkoleniu zdobędą również wiedzę i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

 

 

 

 

 

 

 

bann opw

bann opw