Kościuszkowcy z Technikum ZDZ w Ostrowcu Św. wzięli udział w obchodach 83.rocznicy wybuchu II wojny światowej. A głównym celem uroczystości było poświęcenie i odsłonięcie pomnika weterana walk o wolność i niepodległość Polski st. sierż. Jerzego Kudasa ,,Karaś” w Kunowie. Dyrekcja i uczniowie zostali zaproszeni przez Pana Jerzego Brożynę Prezesa Brygady Polskich Drużyn Strzeleckich, który był organizatorem tego przedsięwzięcia.
Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele w Kunowie. Po mszy delegacje, poczty sztandarowe, pododdziały w reprezentacyjnych mundurach z WOT-u, uczniowie klas mundurowych Technikum ZDZ uformowały się w kolumnę marszową i defiladowym krokiem ruszyli na cmentarz, gdzie odbyła się główna część uroczystości, poświęcenie i odsłonięcie pomnika. Przy pomniku uczniowie poznali historię bohatera, weterana walk Jerzego Kudasa ,,Karaś”, który oddał życie za naszą wolność i niepodległość. Nie miało by to miejsca, gdyby nie pomoc i współpraca z IPN-em z Krakowa, który był również współorganizatorem uroczystości. Po przemówieniach zaproszonych gości delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Następnie wszyscy udali się pod pomnik upamiętniający poległych w czasie II wojny światowej, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze kończąc uroczystość.
Uroczystości zakończył piknik przy wojskowej grochówce.
Delegacja uczniów klas mundurowych technikum: Patrycja Krasińska, Oliwia Kapusta, Igor Gałka, Jakub Gałaczyński w ciszy i skupieniu złożyli kwiaty, dając dowód postawy godnej noszonych przez nich mundurów, towarzyszyła uczniom dyrektor szkoły Izabela Pustuła, wicedyrektor Małgorzata Bidzińska i sekretarz szkoły Grażyna Marchwiany.
Pozostali uczniowie z drużyny ,,Kościuszkowców”: Gabrysia Krajewska, Ola Jędrzejczyk, Jowita Smuga, Julia Bidzińska, Samanta Fiejtek, pod dowództwem ucznia Alana Machały godnie reprezentowali szkołę maszerując w szyku, natomiast w poczcie sztandarowymmaszerowali: Konrad Bidziński, Bartłomiej Kędziora i Piotr Zieliński.
To była prawdziwa lekcja historii. Dla samych uczniów udział w tak ważnych dla nas wszystkich obchodach był kolejną, cenną lekcją historii i patriotyzmu. Od kiedy powstały klasy mundurowe, młodzież bardzo aktywnie uczestniczy w lokalnych świętach i uroczystościach na terenie miasta i okolicach ościennych. Nasi uczniowie są dumni, że mogą godnie reprezentować mundur. To postawa godna szacunku i podziwu. Każde z tych miejsc, poznanie historii pomnika, mogiły, zapalenie zniczy, złożenie kwiatów oddanie hołdu poległym i pomordowanym żołnierzom, powstańcom, cywilom za wolność i miłość do ojczyzny była świadectwem patriotyzmu, a przede wszystkim utrwalenie pamięci w tych młodych ludziach miłości do naszej ojczyzny.
Młodzież wychowywana w duchu patriotycznym doskonale wie, że należy pamiętać o historii i dlatego naturalnym obowiązkiem uczniów z formacji klas mundurowych jest godne reprezentowanie munduru podczas uroczystości patriotycznych. Ale to nie jedyny powód udziału młodzieży w obchodach, to także nauka i kształtowanie charakteru. Ten dzień pamięci po raz kolejny uświadomił młodzieży, jak ważne jest w ich życiu poczucie obowiązku i identyfikowanie się ze szczytnymi ideami i obowiązku pamięci o tym miejscu.

Warto podkreślić, że pamięć o bohaterach tamtych wojennych dni, powinna być ciągle żywa i chwała tym, którzy kultywują wydarzenia z historii narodu. Ta lekcja historii dała młodzieży wielkie poczucie spełnionego obowiązku.
Grażyna Marchwiany

 

 

bann opw

bann opw