W dniu 23.03.2022 odbyło się w szkole wirtualne spotkanie uczniów naszego Technikum z młodzieżą z Liceum z Włoch. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu E-mobilni w Europie 2020-1-PMU-3116, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Na realizację przedsięwzięcia szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 63 661 zł.
Projekt realizowany jest przez 6 miesiecy od 30.09.2021 do 29.03.2022r. Szkołą zagraniczną, biorącą udział w projekcie jest Liceo Scientifico z Rimini we Włoszech. W ramach projektu w terminie od 6 do 12 marca 2022 12 uczniów Technikum im. T. Kościuszki w Ostrowcu Św. odbyło mobilności w Liceum w Rimini. Celem projektu była poprawa kluczowych kompetencji cyfrowych, językowych i społecznych uczniów Technikum w szczególności umiejętność wykorzystania technologii IT, obsługi narzędzi do komunikacji zdalnej i tworzenia prezentacji multimedialnych z zastosowaniem języka angielskiego. Nasi uczniowie podczas pobytu zagranicą uczestniczyli wspólnie z młodzieżą z Włoch w lekcjach informatyki. Zajęcia wspólne uczniów odbywały się w języku angielskim i w języku włoskim, a ich zakres tematyczny został ustalony we współpracy nauczycieli obu szkół już na etapie opracowywania wniosku aplikacyjnego. Zajęcia w szkole odbywały się przez 4 dni, natomiast jeden dzień był tak zwanym dniem wyjazdowym podczas którego lekcje przeniosły się do Muzeum Gugliemo Marconiego w Bolonii. Młodzież miała okazję obejrzeć eksponaty wynalezione przez włoskiego fizyka i konstruktora, który był jednym z pionierów radia i przemysłu elektronicznego. Guglielmo Marconi otrzymał Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki w roku 1909 za wkład w rozwój telegrafii bezprzewodowej.
Po powrocie do kraju w celu ukazania młodziezy mozliwości korzystania z narzędzi służacyh komunikacji zdalnej przeprowadziliśmy spotkanie na platformie zoom, w którym uczestniczyłó łaćznie 17 uczniów (12 z Polski i 5 z Włoch). Celem spotkania było również sprawdzenie wiedzy dot. wizyty w Fundacji Muzeum Marconiego w Bolonii.
Podczas wirtualnego spotkania uczniowie mieli okazję sprawdzić umiejętności, które nabyli podczas mobilności. W tym celu samodzielnie wykonali quiz w formie on-line oraz zaprezentowali prezentację z pobytu, która zawierała samodzielnie pozyskane przez młodzież z obu szkół materiały (zdjęcia, screeny, broszury). Uczniowie z Polski przygotowali i zaprezentowali również przygotowany specjalnie dla młodzieży z Włoch film o swojej szkole.
Wirtualne spotkanie było także okazją do podtrzymania kontaktów oraz podsumowania uczestnictwa w projekcie.