Survival w Piekle zakończył się. Dwudziestu uczniów klas II,III i I Oddziału Przygotowania Wojskowego Niepublicznego Technikum im. Tadeusza Kościuszki ukończyło jedno z zadań projektu pt.,,Kurs przetrwania dla klas wojskowych Szkół ZDZ”, finansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.


Głównym celem, zajęć szkolenia survivalu było przybliżenie młodzieży klas mundurowych wiedzy z zakresu sztuki przetrwania, a także możliwość poznania się wzajemnie z innej perspektywy. Było to na pewno dla uczniów lubiących ekstremalne warunki ciekawym wyzwaniem. Takie wyjścia i wędrówki piesze po lesie to nie tylko możliwość zdobycia wyjątkowych umiejętności, ale także wspaniała przygoda, silnie integrująca uczniów klas mundurowych. Podczas zajęć poznali zasady działania kompasu, busoli, uczyli się wyznaczania kierunków na podstawie naturalnych metod, a także jak rozpalić ogień za pomocą różnych materiałów dostępnych w lesie. Musieli poradzić sobie ze wszystkim,
a przede wszystkim z własnymi słabościami, nie mogli marudzić i narzekać, bo to prawdziwa szkoła życia, a nie uzdrowisko. A całe szkolenie odbywało się pod czujnym okiem doświadczonego szkoleniowca oraz wielkiego pasjonata Pawła Szlendaka oraz Pana Jacka Moskwy nauczyciela przedmiotu: edukacja dla bezpieczeństwa. Plan zajęć szkolenia został staranie i szczegółowo zaplanowany.
Na nudę nikt nie narzekał. Pomimo zimna i deszczu pobyt na szkoleniu sprawił młodzieży nie tylko wiele radości, ale pozwolił im nauczyć się pracy w grupie i dał im możliwość sprawdzenia samego siebie i wzbudzenia poczucia odpowiedzialności za siebie
i innych. Czas spędzony razem był również okazją do zintegrowania społeczności międzyszkolnej.
Ognisko i pieczenie kiełbasek też było dla nich ciekawym spędzeniem czasu, gdzie dookoła były tylko drzewa i dzikie chaszcze. A już na pewno noc, którą spędzili w dzikim lesie zapadnie młodym kadetom na długo w pamięci.
Wrócili bardzo zadowoleni, mimo zimna i deszczu, ale o ile bogatsi o nowe doświadczenia. Przed nimi następne wyzwania, warsztaty z pierwszej pomocy i samoobrony.

 Grażyna Marchwiany

 

bann opw

bann opw