Uczniowie Technikum im. T. Kościuszki w Ostrowcu Św. w dniu 15.11.2021 uczestniczyli w wycieczce do Muzeum historii i kultury Żydów polskich Polin. Wyjazd do Warszawy zrealizowany został w ramach zadania publicznego pn. „Międzynarodowa wymiana młodzieży w formie on-line lub tradycyjnej”, na którego realizację otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Głównym celem naszego wyjazdu był rozwój wrażliwości młodzieży na odmienność kulturową, etniczną i religijną oraz krzewienie tolerancji i idei dialogu poprzez bezpośredni kontakt z „żywą historią”. Po dotarciu do stolicy udaliśmy się do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie uczestniczyliśmy w zwiedzaniu wystawy stałej składającej się z ośmiu interaktywnych instalacji. Przewodnik, który oprowadzał nas po muzeum, pomógł nam zrozumieć trudną historią wyznawców judaizmu. Dowiedzieliśmy się również, ile zła przyniosła mowa nienawiści oraz że dziedzictwo żydowskie stanowi integralną część historii Polski. Opuszczaliśmy gmach muzeum dostrzegając wkład narodu żydowskiego w rozwój polskiej kultury, nauki, a także gospodarki. Kolejnym etapem naszej wycieczki były Ogrody na Zamku Królewskim w Warszawie oraz Stare Miasto z Kolumną Zygmunta.
W projekcie oprócz zrealizowanej już wycieczki do Muzeum Polin odbędzie się szereg zadań mających na celu integrację uczniów z Polski z uczniami z Izraela oraz przybliżenie młodzieży z obu szkół historii i kultury Żydów Polskich. W najbliższym czasie w budynku szkoły odbędzie szereg spotkań wirtualnych na platformie zoom, na których obecni będą uczniowie Technikum im. T. Kościuszki oraz uczniowie ze szkoły z Izraela. Wirtualne zabawy integracyjne, warsztaty, wykłady i quizy prowadzone będą w języku angielskim przez doświadczonych prowadzących i pasjonatów tematyki żydowskiej.
W ramach otrzymanej dotacji uczniowie naszego Technikum zrealizują również wycieczkę tematyczno – edukacyjną do Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau.
Wszystkie te działania mają na celu zwrócenie uwagi uczniów na problem antysemityzmu, wzrost tolerancji oraz walkę ze stereotypami. Wyrażamy nadzieję, że realizacja powyższego zadania przyczyni się także do wzmocnienia stałego dialogu oraz do nawiązania stałej współpracy ze szkołą z Izraela, która po ustaniu pandemii zaowocuje wymianą młodzieży
z obu szkół w formie tradycyjnej.