Wielkie wydarzenie i wielka uroczystość odbyła się u ,,Kościuszkowców”. Uczniowie klas drugich mundurowych wojskowych i nie mundurowych z Niepublicznego Technikum im. Tadeusza Kościuszki po raz pierwszy wzięli udział w uroczystym ślubowaniu opartym na ceremoniale wojskowym w rodzinnym mieście Ostrowcu Świętokrzyskim. Przysięgali bronić ojczyzny, dobrego imienia szkoły oraz żyć zgodnie z zasadami honoru i uczciwości.
Uczniowie przez pandemię w ubiegłym roku nie mogli jako pierwszoklasiści przystąpić do ślubowania. Tym bardziej okres wyczekiwania przez uczniów wreszcie nastąpił i tak przez cały wrzesień ciężko pracowali i przygotowywali się do tego wydarzenia. Pod czujnym okiem starszych kolegów i koleżanek z technikum ćwiczyli musztrę. Byli na obozie szkoleniowo adaptacyjno-sportowym w Rudkach. Jeździli na poligon wojskowy na Bukówkę, by szlifować tajniki musztry. A wszystko po to, aby później zabłysnąć przed rodzicami i pokazać znajomym i nauczycielom, ile trudu włożyli w przygotowanie się do tak ważnego dla nich święta. Ślubowanie rozpoczęła msza święta w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. Polnej. Kazanie skierowane było do młodzieży, młodych ludzi, którzy wkraczając na nową ścieżkę, kształtują swój charakter na wartości patriotyczne i są tym ogniwem scalających nowe pokolenia. Ksiądz proboszcz Andrzej Barzczyk przytoczył i przypomniał misję jaką pełni szkoła w wychowaniu młodego Polaka i jakich wartości uczy w duchu patriotyzmu, asystował mu ksiądz Marcin Fac.
Po nabożeństwie uczniowie pierwszych klas OPW i klas starszych mundurowych pod dowództwem absolwenta naszego Techniku Jakuba Bartnika maszerowali z kilkumetrową biało-czerwoną flagą. Prowadzoną przez młodzież z Niepublicznej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. F.Chopina w Ostrowcu Św. Następnie pododdziały uczniów w reprezentacyjnych mundurach uformowały się w kolumnę marszową i defiladowym krokiem ruszyli na ostrowiecki Rynek. Za nimi zaproszeni goście i starsi uczniowie w strojach historycznych ze szkół ZDZ, uczniowie klas drugich mundurowych prowadzeni przez absolwentkę Angelikę Bień i absolwenta Jakuba Jakubowskiego, natomiast uczniów nie mundurowych absolwentka Agata Sadłocha, a starsze klasy mundurowe uczeń Bartek Zienkowski. Przechodnie z podziwem patrzyli na piękną i kolorową paradę, która popołudniem przeszła przez centrum miasta. To niecodzienne widowisko przyciągało uwagę. Cały pochód umundurowanej młodzieży uczniów w replikach strojów historycznych ,,Kosciuszkowców” prowadzony prze ucznia Alana Machałę i szkół ZDZ z Radomia, Kielc, Nowego Miasta nad Pilicą, Końskich i Starachowic miał długość kilkuset metrów. Główne uroczystości odbyły się na ostrowieckim Rynku. Złożyły się na nią, m.in. przyjęcie meldunku przez Panią Dyrektor Izabelę Pustuła, podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu, co zapoczątkowało moment ślubowania młodzieży na sztandar szkoły. Zgromadzeni na placu uczniowie mundurowi w takt odczytywanej Roty Ślubowania przez Panią Dyrektor Izabelę Pustuła powtarzali głośnym chóralnym głosem słowa przysięgi na wierność ideałom. Natomiast Wicedyrektor szkoły Małgorzata Bidzińska odczytała uczniom rotę klas niemundurowych. Ceremonia ślubowania odbywała się w skupieniu i z wielką powagą. Gala ślubowania rozpoczęła się pokazem musztry paradnej w wykonaniu uczniów z ZDZ Kielce. Wyróżnieni uczniowie: Maciej Lisowski, Igor Gałka, Julia Bidzińska, Veronica Liwara i Patrycja Ostatek otrzymali z rąk Pana Jarosława Rusieckiego Senatora RP listy gratulacyjne, Pana Dariusza Wątroby Wiceprezesa ZDZ w Kielcach róże i gratulacje od Pani Dyrektor Szkoły Izabeli Pustuła i Wicedyrektor Małgorzaty Bidzińskiej, natomiast rodzicom składano gorące życzenia i gratulacje.
Podczas wystąpienia Pani Dyrektor Izabela Pustuła podkreślała, że szkoła, poza realizacją programu nauczania, organizuje wiele innych działań, aby młodzież przygotować do bycia dobrym człowiekiem, patriotą i obywatelem.
W wielkim wydarzeniu uczestniczył Pan Minister Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który przyznał i uhonorował szkole medal ,,Pro Patria’’. Było to dla naszego technikum wielkie wyróżnienie i zarazem nagroda, że wychowujemy naszą młodzież w duchu patriotyzmu i uczymy szacunku do naszej ojczyzny. A także za propagowanie wartości takich jak miłość do ojczyzny, pomoc bliźniemu i pielęgnowanie pamięci historycznej. Podkreślał, że placówka od wielu lat kultywuje tradycje niepodległościowe i dodał, że medal nie jest przyznawany zbyt często, ponieważ ma mieć charakter elitarny. Dodał również, że młodzież technikum uczy się odpowiedzialności za siebie i za innych, zdobywa to, co jest niezwykle cenne w realizacji patriotyzmu w czasie pokoju, czyli odpowiedzialności za wspólnotę narodową i państwową. To są uczniowie, którzy przygotowują się do późniejszej służby wojskowej, policyjnej, w straży pożarnej, czy jednostkach ratownictwa medycznego.
Głos zabrał również Przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Pan Senator Jarosław Rusiecki, który zwrócił się do młodzieży podkreślając, iż to co robią i w czym uczestniczą jest szlachetne i godne podziwu. Dodał również że jest to piękne przeżycie nie tylko dla młodzieży ale również rodziców i szkoły. Głos zabrała również Pani Marzena Dębniak Starosta Powiatu Ostrowieckiego, która w ciepłych słowach zwróciła się do uczniów, życząc im samych sukcesów w nauce. Natomiast Pan płk. Piotr Hałys Dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Terytorialnej życzył uczniom samych sukcesów w nauce i wyraził nadzieję, że Polska ma taką młodzież, która w przyszłości zasili wojsko polskie i farmacje mundurowe w każdej dziedzinie.
Na koniec uroczystości wszyscy zebrani na Rynku mogli podziwiać defiladę drugoklasistów naszego technikum, prowadzoną przez Orkiestrę Wojskową z Radomia, pododdziałów szkół grup rekonstrukcyjnych ZDZ z Radomia, Kielc, Starachowic, Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy gromkimi brawami nagrodzili maszerującą młodzież. Poziom jaki zaprezentowali nasi ,,kościuszkowcy’’ nie powstydził by się żaden mundurowy.
Wartę honorową przy pomniku powieszonych ostrowczan pełnili uczniowie klas mundurowych: Dawid Burtan, Mateusz Głąb i Piotr Zieliński.
Narratorem uroczystości był płk. rez. pan Robert Misztal, a dowódcą uroczystości był absolwent Technikum Zawodowego z Kielc Patryk Lisowski.
Uroczystość zakończyła się zaproszeniem na prawdziwą wojskową żołnierską grochówkę.
Młodzież była dumna, że mogła uczestniczyć w tak ważnej dla siebie, szkoły i społeczności lokalnej uroczystości i jednogłośnie stwierdzili, że ten dzień na zawsze pozostanie w ich pamięci.
W imieniu dyrekcji, pracowników i grona pedagogicznego chcieliśmy podziękować wszystkim uczniom naszej szkoły, absolwentom za tak liczne przybycie i wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania tak dużego przedsięwzięcia.
Dziękujemy!
Grażyna Marchwiany