Ostrowieckie Niepubliczne Technikum im. Tadeusza Kościuszki ZDZ w ramach przygotowanej na ten rok szkolny 2021/2022 akcji rekrutacyjnej gościło w murach szkoły ósmoklasistów wraz z opiekunami i rodzicami. Tłumy uczniów z kilku szkół podstawowych przyjęło zaproszenie na Dzień Otwarty.

Budynek szkoły został na ten dzień specjalnie przygotowany, by umożliwić odwiedzającym ósmoklasistom dokładne zapoznanie się z proponowanymi możliwościami nauki.
Dzień Otwarty Szkoły został wykorzystany do zaprezentowania prowadzonej działalności edukacyjnej, bazy dydaktycznej oraz jej licznych atutów. Był także okazją do przybliżenia dodatkowej oferty zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych. Przygotowano dużo ciekawych atrakcji, quizów, konkursów, przewidziano upominki i nagrody dla naszych gości. Grono uczniów wraz z opiekunami i rodzicami przywitała Pani Dyrektor Szkoły Izabela Pustuła.
Podczas Dnia Otwartego przedstawiliśmy naszym gościom ofertę edukacyjną, która poprzedzona była pokazem multimedialnym. Przybliżył on uczniom kierunki kształcenia i dowiedzieli się o realizowanym projekcie ,,Świętokrzyscy Fryzjeromaniacy- finezja i fachowość w Szkołach ZDZ w Kielcach".Szeroka gama przekazu dotyczyła również skrótu najważniejszych działań, które realizujemy w Technikum. Ósmoklasiści mogli zobaczyć, jak czynnie uczniowie klas mundurowych wojskowych odbywają zajęcia na poligonach, uczestniczą w obozach sprawnościowych, przechodzą ,,szkołę życia’’. Zwłaszcza, że od września rusza jedyny w powiecie Certyfikowany Oddział Przygotowania Wojskowego, dla którego jednostką patronacką jest 3 Batalion Radiotechniczny w Sandomierzu. Po uroczystym otwarciu oraz przedstawieniu oferty edukacyjnej szkoły uczniowie wyruszyli na spacer po szkole, podczas którego odwiedzali stanowiska zawodowe znajdujące się w salach lekcyjnych, przygotowane przez uczniów naszego Technikum i nauczycieli. Były pokazy multimedialne przygotowane przez uczniów, którzy odbywali bezpłatne praktyki zagraniczne w Hiszpanii, Włoszech i Niemczech, w których bierzemy czynny udział od paru ładnych lat pod kierunkiem koordynatora projektów Pani Barbary Figury. W nowoczesnej pracowni multimedialnej przygotowano stanowisko technika informatyka, gdzie uczniowie rozkręcali i przeprowadzali demontaż komputerów.
Stanowisko logistyczne też zachęcało do udziału w dobrej zabawie, prezentacja filmu w ciekawy sposób przybliżyła uczniom logistykę mogli się sprawdzić w dziedzinie transportu, rozładunku dowiedzieć się jak dobrze zaplanować, by wszystko się udało i nie stwarzało zagrożenia dla innych. Ciekawostką dla uczniów było kółko teatralne ,,kościuszkowców”, które działa w naszej szkole. Ucharakteryzowani uczniowie przedstawili różne postaci z różnego okresu Polski. Również pracownia fryzjersko-kosmetyczna, cieszyła się dużym zainteresowaniem, uczniowie pokazali swój fryzjerski kunszt, czesali i obcinali włosy chętnym uczniom, którzy chcieli poprawić lekko swój wizerunek.
Po ,,spacerku” po szkole ósmoklasiści udali się na boisko szkolne. Fajną niespodzianką dla naszych zaproszonych gości były uczennice z klas mundurowych, które częstowały cukierkami, ciasteczkami i rozdawały ulotki zapraszając do naszego Technikum, by podjęli naukę. Niewątpliwą atrakcją był pokaz w wykonaniu uczniów z drużyny historycznej ,,kościuszkowców”, którzy przedstawili musztrę paradną na wysokim poziomie. Dostali za nią gromkie brawa. Były również pokazy i ćwiczenia z zakresu samoobrony, posługiwania się broną, wykorzystano do tego wiele rekwizytów wykonanych przez uczniów klas mundurowych pod kierownictwem Pana Janusza Lasockiego. Odbył się również pokaz składania i rozkładania broni ściśle związany z działalnością edukacyjną i prowadzonymi kierunkami kształcenia. Wykorzystano do tego wiele rekwizytów, takich jak broń, karabiny, granaty, które każdy chętny mógł wziąć do ręki i przez chwilę poczuć się prawdziwym żołnierzem. Dla najlepszych były nagrody.
Strzałem w dziesiątkę okazały się ustawione przed budynkiem szkoły pokazy na symulatorach dachowania, gdzie uczniowie sami mogli sprawdzić odczucia podczas dachowania pojazdu, a także jak zachowuje się ciało w trakcie nagłego zatrzymania i hamowania przy braku zapięcia pasów. A także z  jaką siłą uderza niewładne ciało podczas zdarzenia, a wszystkie te pokazy mogli zobaczyć uczniowie dzięki uprzejmości firmy OKS –Rywal – Karol Lasota. Obok stał wóz policyjny, gdzie policjanci przedstawili uczniom jak mogą zachowywać się podczas zażycia alkoholu, przymierzając gogle. A to wciąż nie wszystkie atrakcje, jakich mogli zobaczyć nasi zaproszeni uczniowie, opiekunowie i rodzice. Na zakończenie Dni Otwartych u ,,Kościuszkowców” był grill, grochówka, popkorn, a także lody.
Zadowoleni i uśmiechnięci ósmoklasiści siedząc pod parasolami, długo rozmawiali z uczniami naszej szkoły, byli pod wielkim wrażeniem, że tyle się dzieje w naszej szkole. Dzień Otwarty zakończył się na wesoło, był ciekawy, atrakcyjny i bardzo udany.
Jesteśmy przekonani, że wielu z odwiedzających na pewno wróci, by przeżyć najwspanialsze lata nauki w naszej szkole. Tym bardziej, że byli zachwyceni, jak ciepło zostali przyjęci i dowiedzieli się jak można poprzez zabawę i logiczne myślenie dowiedzieć się o zawodach i edukacji w szkole.
Atutem naszego Technikum jest życzliwość i indywidualne podejście do uczniów.
W przygotowanie Dnia Otwartego zaangażowani byli nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły.

Serdecznie dziękujemy dyrektorom szkół podstawowych, opiekunom, uczniom, rodzicom, absolwentom, którzy przyjęli zaproszenie i uczestniczyli w Dniu Otwartym Technikum im. Tadeusza Kościuszki, a także wszystkim przybyłym mediom.

Grażyna Marchwiany

 

bann opw