Uczniowie Technikum im. Tadeusza Kościuszki ZDZ w Ostrowcu Św. po długim nauczaniu zdalnym wrócili do szkoły. Epidemia koronawirusa i nauka zdalna wywarła jednak spory wpływ na uczniów i nauczycieli. Był to długi i ciężki okres dla nas wszystkich.

Czas ten minął im na zupełnym odizolowaniu od kolegów, koleżanek, przyjaciół, znajomych i od nauczycieli. Jedni z tą sytuacją radzili sobie dobrze inni trochę mniej. Musieli pokonać wiele swoich słabości i stanąć przed nowymi wyzwaniami. Przez ten czas młodzież bardzo wydoroślała. To widać dzisiaj na szkolnych korytarzach. Zauważamy też, że młodzież nie przyznaje się do tego, że pandemia coś w nich zmieniła, a zdalny tryb nauczania wywarł na nich wpływ. Wiemy jednak, że ciężko znieśli ten czas. Okres pracy zdalnej zmusił uczniów do większej odpowiedzialności i samodyscypliny. Z pewnością nie wszyscy uczniowie jednak zdali ten egzamin. Powrót do szkolnych ław był dla uczniów sporym stresem i wyzwaniem. Nie tylko muszą od nowa budować relacje między rówieśnikami, ale także dostrzegają, jakie mają zaległości, gdy w czasie nauki zdalnej odpuszczali sobie naukę - oczywiście nie wszyscy.
Zorganizowany w Bałtowie piknik integracyjny z pewnością wpisze się do kalendarza uczniowskiej mundurówki. Przede wszystkim po tak długim czasie nauki zdalnej my kadra i nauczyciele, musimy teraz postawić głównie na odbudowanie relacji uczniowskiej. Co za tym idzie, zachęcić młodzież do wrażliwego i pełnego szacunku spojrzenia na siebie nawzajem, a także do otwartości na różnorakie uczucia i doświadczenia po długim okresie nauki poza społecznością szkolną. Wycieczka integracyjna na pewno pozwoliła uczniom na wspólne poznanie się na nowo, bowiem dostarczyła wszystkim zespołom klasowym dużo atrakcji, świetnej zabawy i wspaniałych wrażeń. Przyjemnie upływający czas w Parku Jurajskim na świeżym powietrzu w otoczeniu lasów minął bardzo szybko. Spotkanie to połączone było z ciekawą edukacją. Uczniowie zwiedzili oceanarium, spacerowali z przewodnikiem i uczestniczyli w questingu, który dostarczył im wielu wrażeń. Na koniec cała grupa integrowała się przy wspólnym ognisku.
Piknik integracyjny dostarczył naszym uczniom wielu pozytywnych emocji i pozwolił im naładować ponownie akumulatory, by po tak długim okresie zamknięcia w czterech ścianach własnych pokoi, mogli poczuć się wreszcie bezpiecznie i pobyć z rówieśnikami na łonie przyrody, a także doznać nowych doświadczeń. Tuż przed końcem roku szkolnego, taki wyjazd to strzał w dziesiątkę. Uczniowie byli zadowoleni, uśmiechnięci i szczęśliwi. Wyjazd młodzieży był dla nich nie tylko pouczający, ale również przyniósł nowe przyjaźnie i zrodził kolejne pomysły do dalszej pracy w szkolnej społeczności.
Grażyna Marchwiany

bann opw