Uczniowie klas mundurowych Technikum im. Tadeusza Kościuszki wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych” swoją obecnością na uroczystości dali dowód pamięci o ważnych wydarzeniach z historii narodu.
Wyklęci, ale niezapomniani. 1 marca na terenie całego kraju obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Przez kilkadziesiąt lat zrzucano ich na boczny tor historii. Teraz po okresie milczenia ze zwiększoną mocą wraca o nich pamięć, bo Polska i Polacy zawdzięczają im bardzo wiele, a ich poświęcenie zasługuje na powszechny podziw współczesnych rodaków. Zostali wyklęci, ale nie zapomniani. Wraca pamięć o żołnierzach i cywilach, którzy za wolność ojczyzny oddali najcenniejszy dar, swoje życie.
Obchody odbyły się w kolegiacie pw. św. Michała, gdzie odbyła się msza w intencji „Żołnierzy Wyklętych”. Przy świątyni zlokalizowany jest pomnik Armii Krajowej. Właśnie przy tym pomniku zebrali się po nabożeństwie uczestnicy uroczystości składając wiązanki kwiatów.
Delegacja uczniów klas mundurowych technikum: Angelika Okrutna, Wiktoria Wider, Agata Sadłocha, Weronika Lenart w ciszy i skupieniu złożyły kwiaty, dając dowód postawy godnej noszonych przez nich mundurów towarzyszyły im dyrektor szkoły Izabela Pustuła, wicedyrektora szkoły Małgorzata Bidzińska, Barbara Figura i Grażyna Marchwiany.
Na tegoroczne obchody bardzo licznie przybyli uczniowie klas mundurowych ,,Kościuszkowców”, którzy swoją obecnością i postawą uczcili pamięć żołnierzy.
Ten symboliczny dzień Pamięci miał uświadomić naszej młodzieży jak ważne jest w ich życiu poczucie obowiązku i zachowanie ważnych dla naszej Polski idei. Należy pamiętać o tych wydarzeniach i dlatego obowiązkiem uczniów formacji mundurowej jest godnie reprezentować mundur szczególnie w tak ważnym dla nas Polaków dniu. Złożyć hołd pomordowanym to symbol i tradycja którą kultywują klasy mundurowe. Ważne jest również przypominać młodzieży historię postaci Żołnierzy Wyklętych, jak ważną rolę odegrali dla Polski, często oddając życie.
Warto podkreślić, że pamięć o żołnierzach tamtych wojennych dni, powinna być ciągle żywa i chwała tym, którzy kultywują wydarzenia z historii narodu. Dla samych uczniów udział w obchodach był kolejną, cenną lekcją historii i patriotyzmu.
Grażyna Marchwiany

bann opw

bann opw