Uroczyste podsumowanie Projektu „Wdzięczni Bohaterom – Powstańcom Warszawskim” -„Bohaterzy 1944” odbyło się na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach. Udział uczniów klas mundurowych II,III i IV z Technikum im. Tadeusza Kościuszki ścisłe wiąże się z datą 1 sierpnia, to właśnie wtedy nasza 20-tka uczniów przystąpiła do realizacji i uczestniczyła od samego początku w projekcie. Założenia projektu miały tu ogromne znaczenie ponieważ głównym celem było popularyzowanie wiedzy na temat walk wyzwoleńczych podczas powstania warszawskiego, kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczniów, przywiązanie do historii i tradycji narodowej oraz wymiana doświadczeń międzypokoleniowych a także spotkania z kombatantami i pasjonatami - historykami. 75.rocznica Powstania Warszawskiego, która w tym roku ściśle wiązała się z realizowanym projektem przez uczniów ze Szkół ZDZ z trzech województw w ramach wsparcia finansowanego przez MON, miała tu ogromne znaczenie. I dlatego tak ważnym dla naszych uczniów był udział w obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które obchodzone były w całym kraju. Punktualnie o 17.00 czyli w godzinie ,,W”, o której 1 sierpnia 1944 r. żołnierze Armii Krajowej ruszyli do walki, w całym mieście rozległy się dźwięki syren alarmowych. Był to sygnał aby na chwilę zatrzymać się i oddać cześć bohaterom powstańczych walk. Podczas pikniku na ostrowieckim Rynku ,,Akcja Burza w świętokrzyskim” wyświetlono filmy o Powstaniu Warszawskiem, nasi uczniowie Angelika Okrutna i Jakub Jakubowski wraz z harcerzami wzięli udział w prelekcji ,,Wspomnienia z sierpnia 1944” i odczytali wspomnienia tych, którzy walczyli w powstaniu.
Podczas realizacji projektu ,, Bohaterzy 1944” nasza młodzież brała udział w warsztatach dydaktycznych, tworzyła gazetki szkolne. Jednym z zadań, projektu był wyjazd do Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, odwiedzenie i oddanie czci, pod pomnikiem Małego Powstańca i Pomnikiem Powstańców Warszawskich. Tam nasi uczniowie z dumą oddali cześć bohaterom i zapalili znicze. Natomiast w szkole zorganizowano konkursy: plastyczny i poetycki ,, Ocal od zapomnienia polskiego bohatera”, a także zaproszono na warsztaty historyka, Pana Marka Wójcickiego pracownika Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Św., który wygłosił wykład pt. Korpus Kielecki Armii Krajowej podczas realizacji akcji ,,Zemsta sierpień 1944”. Po wykładzie na scenie wystąpiły uczennice śpiewając w duecie pieśni patriotyczne i we własnej aranżacji na skrzypcach zagrała pierwszoklasistka.
Nasze działania jako kadry miały tu na celu promowanie patriotyzmu poprzez upowszechnianie wśród młodego pokolenia pamięci o ważnych dla Polski wydarzeń. Warto podkreślić, że pamięć o bohaterach tamtych wojennych dni, powinna być ciągle żywa. Uroczystości mają na celu nie tylko oddanie hołdu „Bohaterom Powstania Warszawskiego”, ale przede wszystkim budowanie pamięci historycznej i tożsamości narodowej. Ponadto my jako kadra pielęgnujemy w naszych ,,Kościuszkowcach” pamięć o tamtych wydarzeniach. Staramy się także przy tym wychowywać świadomego Polaka, patriotę, wrażliwego człowieka i Europejczyka. Dlatego każdego roku oddajemy hołd bohaterom i tak bardzo ważny był realizowany przez naszych uczniów projekt -„Bohaterzy 1944”.
Podsumowując projekt na Zamkowym Wzgórzu spotkali się wszyscy przedstawiciele z każdej jednostki Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, koordynatorzy, dyrektorzy, opiekunowie i uczniowie, którzy byli zaangażowani i uczestniczyli w projekcie „Bohaterzy 1944”. Każda jednostka zaprezentowała krótką prezentację swoich poczynań w projekcie. Naszych ,,Kościuszkowców” reprezentowali uczniowie Angelika Okrutna, Dawid Burtan i Weronika Grzelka, która została wyróżniona i dostała nagrodę za udział w konkursie na najładniejszą pracę plastyczną. Uczniowie naszego technikum w pigułce przedstawili prezentację multimedialną, jak realizowaliśmy projekt krok po kroku. Film przedstawiał wyjazdy, zdjęcia, warsztaty, konkursy, akademie, uroczystości związane z bohaterami Powstania Warszawskiego.
Po prezentacjach, uczestnicy projektu wzięli udział w dodatkowych warsztatach historycznych, a także zwiedzili Ośrodek Myśli Patriotycznej wraz z przewodnikiem. Pod koniec spotkania podsumowującego, organizatorzy rozstrzygnęli konkurs plastyczny i nagrodzili zwycięzców, po czym zaprosili na wspólny obiad.
,,Kościuszkowcy” zgodnie stwierdzają, że był to bardzo dobry i owocny czas i zdecydowanie pozwolił poznać i przybliżyć historię Powstania Warszawskiego. Projekt uświadomił również jak ważne są wartości: ojczyzna, patriotyzm i honor, a przede wszystkim, że nie należy nigdy zapominać o tamtych wydarzeniach i bohaterach 1944, niech pamięć o nich nigdy nie zginie.
Na tematy naszych wyjazdów, konkursów, warsztatów pisaliśmy wcześniej na naszej stronie- zapraszamy do poprzednich artykułów.
Grażyna Marchwiany