Uczniowie z kółka teatralnego z Technikum im. Tadeusza Kościuszki w ramach realizowanego projektu pt. ”Bohaterzy 1944” przygotowali warsztaty artystyczne poświęcone bohaterom powstania warszawskiego. Jednym z założonych celów i zadań projektu były spotkania międzypokoleniowe z kombatantami i pasjonatami - historykami. Takie spotkanie odbyło się w naszej szkole, przeprowadzone przez Pana Marka Wójcickiego pracownika Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Św., pt. Korpus Kielecki Armii Krajowej podczas realizacji akcji ,,Zemsta sierpień 1944”. Historyk z wykształcenia i zamiłowania przedstawił młodzieży losy i przebieg przygotowań i walki z okupantem w czasie powstania warszawskiego. Uczniowie poznali nazwiska kilku bohaterów, którzy walczyli w powstaniu oraz planowaną akcję ,,Zemsta”- min. marsz oddziałów AK z terenu świętokrzyskiego na pomoc walczącej w powstaniu Warszawie. Po wykładzie na scenie wystąpiły uczennice śpiewając w duecie pieśni patriotyczne Gabrysia Krajewska i Oliwia Kapusta, a Patrycja Jasiak w utworze własnej aranżacji pięknie zagrała na skrzypcach.

W trakcie warsztatów zostały wręczone uczniom dyplomy i nagrody za udział w konkursie plastycznym i poetyckim ,, Ocal od zapomnienia polskiego bohatera”, który zorganizowała Pani Katarzyna Ślusarz nauczyciel języka polskiego. Wyłowiono zwycięzców konkursu na najładniejszą laurkę dla powstańca i najładniejszy wiersz, akcja, została zorganizowana w ramach realizowanego projektu ,,Bohaterzy 1944”. Nagrody wręczyła Pani wicedyrektor Małgorzata Bidzińska i zaproszony gość Pan Marek Wójcicki co było jeszcze bardziej podniosłą chwilą dla naszych zwycięzców.

Nagrody za najciekawszy wiersz otrzymali uczniowie: pierwsze miejsce zajął Piotr Sławek, drugie Joanna Kiełek, trzecie Angelika Okrutna natomiast za najładniejszą laurkę Wiktoria Grzelka.
Udział uczniów na każdym szczeblu tego przedsięwzięcia był bardzo ważny i miał wartość edukacyjną ze względu na powagę realizowanego projektu ,,Bohaterzy 1944”. Cieszymy się, że nasi uczniowie dzięki takim działaniom mogli uczestniczyć w tych warsztatach. Przede wszystkim młodzież musi pamiętać o tych bohaterach, którzy poświęcili swoją młodość i tracili życie, by walczyć o naszą wolność. Ci ludzie wciąż są wśród nas i choć są dla nas niezwykle ważni, pamięć o nich niech nigdy nie zanika. Naszym obowiązkiem jest uczyć młodzież historii i szacunku do tych ludzi i ich czynów.

Grażyna Marchwiany

 

bann opw

bann opw