Kościuszkowcy klas mundurowych z Technikum im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowcu Św., gościli aktorów z Teatru Forma z Białegostoku. Uczniowie mieli doskonałą okazję zobaczyć i zrozumieć przekaz dzieła Witolda Gombrowicza “Ferdydurke”. Lektura nie należy do najłatwiejszych, a spektakl Teatru Forma, który przyjechał do naszej szkoły, pozwolił nam ją lepiej przybliżyć. Młodzi aktorzy odegrali w kilku scenach różne role, dzięki zmiennym maskom które doskonale obrazują proces powstawania stereotypowych klisz, utrudniających nam codzienną komunikację. Dynamiczne, oparte na wyraźnym rytmie przedstawienie było swego rodzaju zabawą z publicznością – aktorzy utrzymywali z widzami bezpośredni kontakt.
Aktorzy skupili się na problemie Formy i jej obecności w codziennym życiu. Zdaniem twórcy dzieła, ludzie są uwikłani w formę, nigdy nie są sobą, tracą autentyczność, udają, nie są szczerzy wobec siebie, przybierają różne maski. Dosłownie i w przenośni – w spektaklu zaprezentowano osiem typowo teatralnych, karykaturalnych masek. Scenariusz, skupiał uwagę widza na najważniejszych wątkach literackiego pierwowzoru. Szczególnie uwypuklona została lekcja języka polskiego. Pomimo mało rozbudowanej scenografii, sztuka oparta była na dynamicznym rytmie i miała specyficzny charakter. Dzięki temu poruszany przez Gombrowicza problem formy został zaprezentowany w ciekawy sposób. Zgrabny przekaz i niewymuszony podkład muzyczny świadczył o atrakcyjności spektaklu. Z pewnością udział w nim nie był straconym czasem, może nawet niejednego ucznia zachęci do wizyty w prawdziwym teatrze.
Uczestnicząc w spektaklu młodzież miała niepowtarzalną okazję do zapoznania się z treścią i wymową lektury oraz utwierdzeniu się w Gombrowiczowskim przekonaniu, że człowiek funkcjonuje wśród gotowych wzorców, schematów i szablonów, które narzuca mu otoczenie.
Na koniec spektaklu uczniowie nagrodzili młodych aktorów gorącymi brawami.
Grażyna Marchwiany

 

bann opw

bann opw