Realizowany w Technikum im. Tadeusza Kościuszki projekt pt. ”Bohaterzy 1944” ma charakter edukacyjny, a głównym jego celem było popularyzowanie wiedzy na temat walk wyzwoleńczych podczas powstania warszawskiego. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie wybrali się do Warszawy. Zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, a w ramach wdzięczności i szacunku dla czynów przez nich dokonanych, także oddali hołd i zapalili znicze pod Pomnikiem Powstańców Warszawskich i Pomnikiem Małego Powstańca.
Głównym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Okazało się, że spotkania z przeszłością mogą być fascynującą podróżą w czasie i przestrzeni. Wizyta w muzeum to podróż w czasie do sierpnia i września 1944 roku. Muzeum, poświęcone tamtym wydarzeniom i jego uczestnikom, znajduje się w budynku dawnej zajezdni tramwajowej. No właśnie, to niezwykła aranżacja muzeum skupia uwagę odwiedzających. Inspiruje sam budynek – pochodzący z początku XX wieku, zbudowany z surowej, pięknej nietynkowanej cegły. Stąd stare, piękne piece wkomponowane zostały we wnętrze muzeum. Muzeum Powstania Warszawskiego jest interaktywne, to znaczy oddziałuje zarówno obrazem, światłem, jak i dźwiękiem. Serce obiektu stanowi stalowy monument przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Jego ściany pokrywają daty kolejnych dni powstania i ślady po pociskach, a z wewnątrz dobiega brzmienie bijącego serca, które symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.
Ekspozycje są zlokalizowane na trzech kondygnacjach: parterze, antresoli i piętrze i ukazują historię powstania poprzez pryzmat przeżyć i losów jego uczestników. Wśród zgromadzonych pamiątek są listy, dokumenty, mapy, tablice broń, przedmioty osobiste powstańców. Uczniowie poznali w jaki sposób działała podziemna poczta polska i tajne drukarnie. Dużym przeżyciem była możliwość przejścia kanałami i sprawdzenie, co mogli czuć powstańcy poruszający się nimi w różne dzielnice Warszawy.
Nowoczesne, multimedialne Muzeum, jedyne tej klasy w Polsce, zrobiło na nich duże wrażenie, dostarczyło wielu przeżyć i stanowiło wspaniałą żywą lekcję historii. 63 powstańcze dni, ukazane w pasjonujących życiorysach powstańców, wzbudziły podziw, i wielkie uznanie. Uczniowie obejrzeli też przejmujący film odtworzony w technice 3D przelot nad zburzoną Warszawą. Z zapartym tchem i zupełnej ciszy „lecieliśmy” samolotem, by obejrzeć ruiny, w jakie hitlerowcy obrócili naszą stolicę. Tak rozpoczyna się 5 minutowy film pt. „Miasto Ruin" miasto-widmo- szkielety wypalonych, zrujnowanych kamienic wznoszą się wśród połaci gruzowisk, poprzecinanych opustoszałymi ulicami, zerwane przęsła mostów zatopione są w rzece. Ta jedyna w skali światowej całkowicie cyfrowa rekonstrukcja zburzonego miasta wzbudziła wśród uczniów wielki smutek i żal. A jednocześnie przybliżyło młodzieży jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego.
„Wartości, o które walczyli Powstańcy Warszawscy i za które gotowi byli oddać życie, są aktualne także dzisiaj. Przekazywane z pokolenia na pokolenie uczą, jak godnie żyć, jak być dobrym człowiekiem i obywatelem. Dlatego jednym z zadań młodego pokolenia powinna być ich obrona i kultywowanie”
Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w projekcie edukacyjnym, który pomoże zachować naszym uczniom pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego. Wizyta w muzeum i złożenie hołdu pod pomnikami powstańców pozostawiła niezatarte wrażenia i była dla uczniów prawdziwą żywą lekcją historii i patriotyzmu.
Wyjazd uczniów był bardzo ważny i edukacyjny ze względu na powagę realizowanego projektu ,,Bohaterzy 1944”. Ponieważ tylko w taki sposób poznają losy powstańców, żołnierzy, cywilów a także historię swojej ojczyzny, za którą bohaterowie powstania oddali swoje życie. Należy pamiętać o tych bohaterach, którzy brali w nim udział, poświęcili młodość, by walczyć o naszą wolność. Ci ludzie wciąż są wśród nas i choć są dla nas niezwykle ważni, pamięć o nich stopniowo zanika. Naszym obowiązkiem jest uczyć młodzież historii i szacunku do tych ludzi i ich czynów, którzy za swoją i naszą wolność oddali życie.
CHWAŁA TYM, KTÓRZY POŚWIĘCILI SWOJE ŻYCIE WALCZĄC Z OKUPANTEM
Grażyna Marchwiany