Każdego roku 30 września ostrowczanie obchodzą rocznicę zbiorowej egzekucji na Rynku, dokonanej przez hitlerowskich okupantów na grupie znamienitych mieszkańców Ostrowca. W zbiorowej egzekucji, zostali oni powieszeni na miejskim Rynku. Oddając im należną cześć i pamięć uczniowie Technikum im. Tadeusza Kościuszki ZDZ wzięli udział w obchodach 77. rocznicy tej okrutnej egzekucji. W historii Ostrowca Świętokrzyskiego jest wiele pięknych dat i wybitnych postaci, które budowały nasze miasto. Niestety są także i karty tragicznie. Jedną z nich jest 30 września 1942 roku, kiedy to swoje życie za wolność przyszłych pokoleń oddało 29 skazańców. Egzekucja trwała dwie godziny, mieszkańcy mogli się jej przyglądać jedynie z oddali lub ukrycia. Po kilku godzinach, ciała ofiar mordu zabrano z Rynku, po czym platformami konnymi z ostrowieckiego browaru przewieziono i pochowano w zbiorowej mogile poza murem cmentarza parafialnego. Ludzie, których pamięć dzisiaj czcimy, stanowili finansową i intelektualną elitę Ostrowca Świętokrzyskiego. Kształtowali rzeczywistość tego miasta. Byli bohaterami, lecz jednocześnie zwykłymi ludźmi, przedsiębiorcami, urzędnikami. Stali się jednak ofiarami najtragiczniejszego wydarzenia w historii ludzkości. Dlatego uroczystości upamiętniające te wydarzenia odbyły się w kolegiacie świętego Michała Archanioła, gdzie została odprawiona uroczysta msza święta. Jak co roku, ich pamięć uczczono z udziałem rodzin pomordowanych wraz z przedstawicielami władz i mieszkańcami.
Niestety pogoda – niezwykle silny wiatr i deszcz sprawiła, że część uroczystości, zamiast jak zawsze przy pomniku na Rynku odbyła się w kolegiacie, a przybyłe delegacje złożyły wieńce i wiązanki przed ołtarzem.
Delegacja uczniów klas mundurowych: Wiktoria Grzelka, Mateusz Połetek i Daniel Łoboda z dumą i powagą złożyli wiązankę kwiatów dając dowód postawy godnej noszonych przez nich mundurów, towarzyszyły uczniom wicedyrektor szkoły Małgorzata Bidzińska i sekretarz szkoły Grażyna Marchwiany.
Natomiast sztandar szkoły ,,kościuszkowców” godnie reprezentowali uczniowie Jakub Kaczor, Patryk Karaś i Jakub Kita. Ze strony uczniów był to akt wdzięczności, powinności i postawy patriotycznej wobec skazańców.
Uczniowie klas mundurowych ,,kościuszkowców” swoją postawą i obecnością dali po raz kolejny dowód pamięci o ważnych wydarzeniach z tamtego okresu.
Grażyna Marchwiany

bann opw

bann opw