Święto Wojska Polskiego, upamiętniające walki w obronie ojczyzny stoczone w 1920 roku, to nie tylko dzień wspomnień, historii i pamięci. To również najlepsza chwila aby okazać wdzięczność i szacunek polskim żołnierzom, którzy zginęli broniąc ojczyzny. Uczniowie klas mundurowych Technikum im. Tadeusza Kościuszki jako nieliczni ze szkół ostrowieckich uczestniczyli w obchodach 99. Rocznicy stoczonej Bitwy Warszawskiej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Uczniowie w tym dniu oddali hołd i szacunek poległym bohaterom tej niezwykłej 18. przełomowej bitwy w historii świata. Wspólnym obowiązkiem było upamiętnienie tamtej walki, odwagi i patriotycznej postawy i dlatego tego dnia wraz z uczniami są przedstawiciele dyrekcji szkoły. Nasze działania jako kadry mają na celu promowanie patriotyzmu poprzez upowszechnianie wśród młodego pokolenia pamięci o ważnych dla Polski wydarzeń. Musimy pamiętać o naszych przodkach, bohaterach wojennych i z honorem i godnością oddawać im cześć.
Nasi uczniowie maszerując ze sztandarem Armii Krajowej: Marek Małek, Maciej Leśniak i Patryk Karaś reprezentowali starsze pokolenie żołnierzy, natomiast sztandar szkoły ,,kościuszkowców” godnie reprezentowali i jak zwykle sprawili się wzorowo: Jakub Bartkowski, Jakub Bartnik i Kacper Budny. Ze strony uczniów był to akt wdzięczności, powinności i postawy patriotycznej wobec bohaterów.
Uroczystości Święta Wojska Polskiego odbyły się w kolegiacie pod wezwaniem Św Michała, gdzie została odprawiona msza święta w intencji ojczyzny. Następnie zgromadzeni: prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński, senator Jarosław Rusiecki, poseł Andrzej Kryj, starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, radni miejscy i powiatowi, delegacje kombatantów i organizacji społecznych, mieszkańcy przeszli na Cmentarz Parafialny przy ulicy Denkowskiej, gdzie tradycyjnie jak co roku odbyły się uroczystości, przy obelisku upamiętniającym ochotników – głównie uczniów gimnazjum imienia Joachima Chreptowicza w Ostrowcu, walczących w wojnie polsko – bolszewickiej i biorących udział w samej Bitwie Warszawskiej. Przy pomniku poległych w walce za naszą ojczyznę, zostały wygłoszone przemówienia oraz złożono wieńce i wiązanki kwiatów, zapalono znicze.
Delegacja uczniów klas mundurowych: Wiktoria Wider, Weronika Lenart i Jakub Kaczor z dumą i powagą złożyli wiązankę kwiatów i oddali hołd poległym, dając dowód postawy godnej noszonych przez nich mundurów, towarzyszyły uczniom dyrektor szkoły Izabela Pustuła, wicedyrektor Małgorzata Bidzińska a także prezes Kazimierz Kocowski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła im. Ponurego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Uczniowie klas mundurowych ,,kościuszkowców” swoją postawą i obecnością na uroczystości Święta Wojska Polskiego i 99. Rocznicy Bitwy Warszawskiej dali po raz kolejny dowód pamięci o ważnych wydarzeniach z tamtego okresu. Nasi uczniowie bardzo często biorą udział w uroczystościach patriotycznych na terenie miasta i powiatu ostrowieckiego. Młodzież wychowywana w duchu patriotycznym doskonale wie, że należy pamiętać o historii i dlatego naturalnym obowiązkiem uczniów z formacji klas mundurowych jest godne reprezentowanie szkoły i społeczności uczniowskiej podczas uroczystości patriotycznych. Ale to nie jedyny powód udziału młodzieży w obchodach, to także nauka i kształtowanie charakteru. Ten dzień pamięci o bohaterach po raz kolejny uświadomił młodzieży, jak ważne jest w ich życiu poczucie spełnionego obowiązku i identyfikowanie się ze szczytnymi ideami i pamięci o tym miejscu i był kolejną, cenną lekcją historii i patriotyzmu. Nasze działania jako kadry mają na celu promowanie patriotyzmu poprzez upowszechnianie wśród młodego pokolenia pamięci o ważnych dla Polski wydarzeń. Naszą postawą i zaangażowaniem w takich przedsięwzięciach staramy się przywracać tożsamość narodową w młodym pokoleniu. Jesteśmy dumni z zaangażowania i postawy naszych uczniów jaką reprezentują na uroczystościach. Ponadto my jako kadra pielęgnujemy w naszych ,,kościuszkowcach” pamięć o tamtych wydarzeniach.
Oddajmy hołd bohaterom sierpnia 1920 roku. Cześć ich pamięci!!!
Grażyna Marchwiany