Uczniowie klas pierwszych i drugich Technikum im. Tadeusza Kościuszki z Ostrowca Św. uczestniczyli w bezpłatnym obozie szkoleniowym w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce. Zajęcia poprowadzone przez zawodowych żołnierzy były cennym doświadczeniem dla młodych ludzi. Czas spędzony w koszarach był także niepowtarzalną okazją poznania rzeczywistości wojskowej i prawdziwego życia żołnierzy.Uczestnicy szkolenia zakwaterowani byli w kontenerach mieszkalnych wykorzystywanych przez żołnierzy Wojska Polskiego w misjach zagranicznych. Obóz, w którym kwaterowali uczniowie stanowił odwzorowanie umocnionej i zabezpieczonej przed napadem z zewnątrz bazy organizowanej podczas misji wojskowej. Czasu na nudę nie było. Młodzież uczyła się pokonywać teren różnymi sposobami, trenowała składanie i rozkładanie broni, a także uczestniczyła w zajęciach z obrony przeciwchemicznej. Odbywały się zajęcia z musztry, strzelania, rzutu granatem do celu, ćwiczenia w pokonywaniu toru przeszkód i marszobiegi. Uczniowie szkolili się z regulaminów wojskowych, poznawali zasady prowadzenia działań taktycznych i udzielania pierwszej pomocy.
Cały pobyt młodzieży z klas wojskowych na obozie był dokładnie zaplanowany, zgodnie z trybem żołnierskiego życia. Każdy dzień rozpoczynał się wczesną pobudką i rozruchem fizycznym (zaprawą poranną) tak jak realizują to żołnierze w jednostkach, wieczorami zaś realizowano zajęcia rekreacyjno – sportowe. Zajęcia przeplatane były czasem wolnym i pożywnymi posiłkami, a po szkoleniu dzień kończył się kolacją, odpoczynkiem, apelem wieczornym, o 22. capstrzykiem i zasłużonym snem w wojskowych kontenerach mieszkalnych. Ważnym elementem integracyjnym obozu szkoleniowego, podczas zajęć i ćwiczeń była współpraca zespołowa, która uczyła młodzież wzajemnej pomocy w trudnych sytuacjach, gdy muszą liczyć tylko na siebie i zdobytą wiedzę podczas poznanych wcześniej szkoleń. W ramach obozu odbywały się konkurencje np. rzut granatem, strzelanie z trenażera, przenoszenie skrzynki z amunicją, a także konkursy min. z wiedzy historycznej ,,Wojna obronna Polski 1939r. w których uczestniczyli nasi uczniowie zajmując honorowe miejsca. W konkurencji strzelanie z trenażera TCW-97 ,,CYKLOP” nasz uczeń Jakub Kaczor zajął I miejsce, w konkurencji rzut granatem ćwiczebnym uczennica Weronika Stawnicka zajęła I miejsce, a także w konkurencji przenoszenia skrzyni z amunicją na odległość 50 m. Weronika zajęła III miejsce, zaś w konkursie wiedzy historycznej dyplomy otrzymali Patryk Karas za II miejsce, a Bartosz Zienkowski za III miejsce.
Ważnym elementem obozu było to iż, uczniowie mieli możliwość spotkania się z młodzieżą z innych szkół i żołnierzami – instruktorami z jednostek wojskowych. A także po przez wyzwalanie zdrowej rywalizacji zawarto mnóstwo znajomości, które mogą być wykorzystane do zacieśniania współpracy międzyszkolnej. Jednym z ważnych doświadczeń uczniów klas mundurowych było zetknięcie się z zasadami i reżimem panującym w wojsku. Tegoroczny obóz szkoleniowy w pełni wypełnił pokładane w nim cele oraz pozostawił w umysłach młodzieży trwały ślad. Uczestnictwo w obozie to nie tylko nauka teorii i praktyki związanej z innowacją wojskową, ale także wspaniała, żołnierska przygoda.
Obóz szkoleniowy szybko minął. A zdobyte umiejętności i doświadczenie na pewno przybliżą uczniów do wymarzonej pracy w szeregach ,,mundurówki’’ czy to w wojsku, policji czy straży pożarnej. Pobyt na obozie i wykonywanie codziennych obowiązków typowych dla wojska stały się istotną lekcją wychowania, dyscypliny, poczucia obowiązku, stały się prawdziwą i swoistą „szkołą życia”. To były z pewnością niezapomniane chwile, które młodzież zapamięta na dłuższy czas. Uczniowie z bagażem nowych doświadczeń, wrażeń i przeżytych emocji, zadowoleni wrócili do domu i do codziennych obowiązków, którym jest nauka.
Grażyna Marchwiany

bann opw

bann opw