Tegoroczne obchody odbyły się w kolegiacie pw. św. Michała i rozpoczęły się mszą w intencji „Żołnierzy Wyklętych”. Uczniowie klas mundurowych Technikum im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowcu Świętokrzyskim swoją obecnością dali dowód pamięci o ważnych wydarzeniach z historii narodu. Młodzież wychowywana w duchu patriotycznym doskonale wie, że należy pamiętać o historii i dlatego naturalnym obowiązkiem uczniów z formacji klas mundurowych jest godne reprezentowanie munduru podczas uroczystości państwowych i narodowych. Ale to nie jedyny powód udziału młodzieży w obchodach, to także nauka i kształtowanie charakteru. Chylimy wówczas czoła przed tymi, którzy po zakończeniu II wojny światowej powiedzieli „nie” reżimowi komunistycznemu i nigdy nie pogodzili się, by okupant działał na terenie naszego kraju. Te osoby zapłaciły za to najwyższą cenę – zostali pochowani w miejscach często do dziś nieznanych.
1 marca na terenie całego kraju obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Przez kilkadziesiąt lat zrzucano ich na boczny tor historii. Teraz po okresie milczenia ze zwiększoną mocą wraca o nich pamięć, bo Polska i Polacy zawdzięczają im bardzo wiele, a ich poświęcenie zasługuje na powszechny podziw współczesnych rodaków. Zostali wyklęci, ale nie zapomniani. Wraca pamięć o bohaterach, żołnierzach i cywilach, którzy za wolność ojczyzny oddali najcenniejszy dar, swoje życie. Na tegoroczne obchody licznie przybyli uczniowie klas mundurowych Technikum im. Tadeusza Kościuszki, którzy swoją obecnością i postawą uczcili pamięć żołnierzy. Ten dzień pamięci po raz kolejny uświadomił młodzieży, jak ważne jest w ich życiu poczucie obowiązku i identyfikowanie się ze szczytnymi ideami. Ta lekcja historii dała młodzieży wielkie poczucie spełnionego obowiązku. 1 marca 2019 r. uczniowie klas mundurowych uczcili ich pamięć.
Przy świątyni zlokalizowany jest pomnik Armii Krajowej. Właśnie przy tym pomniku zebrali się po nabożeństwie uczestnicy uroczystości, gdzie o znaczeniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” mówił Kazimierz Kocowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, koła im. Jana Piwnika Ponurego w Ostrowcu Świętokrzyskim podkreślając, że jesteśmy to winni bohaterom powojennej konspiracji. Natomiast w imieniu uczniów klas mundurowych Technikum im. Tadeusza Kościuszki głos zabrał Jakub Jakubowski, który w swoim wystąpieniu podkreślił jak ważną role odgrywa ta uroczystość ,,… chylimy czoła i oddajemy cześć żołnierzom wyklętym, którzy wykazali się niezłomnością, odwagą, poświęceniem i pozostali wierni wojskowej przysiędze do końca”.
Następnie przedstawiciele władz miasta i powiatu, żołnierze koła AK, kombatanci, reprezentanci służb mundurowych i młodzież z ostrowieckich szkół złożyli wiązanki kwiatów. Delegacja uczniów ,,Kościuszkowców” Agata Sadłocha, Weronika Lenart i Jakub Kaczor w ciszy i skupieniu złożyli kwiaty, dając dowód postawy godnej noszonych przez nich mundurów. Towarzyszyły im dyrektor szkoły Izabela Pustuła, Barbara Figura i Grażyna Marchwiany.
Warto podkreślić, że pamięć o bohaterach tamtych wojennych dni, powinna być ciągle żywa i chwała tym, którzy kultywują wydarzenia z historii narodu. Uroczystości mają na celu nie tylko oddanie hołdu „Bohaterom Niezłomnym”, ale również budowanie pamięci historycznej i tożsamości narodowej. W Technikum im. Tadeusza Kościuszki dbamy o to, by pamięć o wydarzeniach historycznych była pielęgnowana. Nasi uczniowie bardzo często biorą udział w uroczystościach patriotycznych na terenie miasta i powiatu ostrowieckiego, a przede wszystkim by z dumą nosili mundur i odnosili się z szacunkiem do symboli narodowych. Ponadto my jako kadra pielęgnujemy w naszych ,,Kościuszkowcach” pamięć o tamtych wydarzeniach. Staramy się także przy tym wychowywać świadomego Polaka, patriotę, wrażliwego człowieka i Europejczyka. Dla samych uczniów udział w obchodach był kolejną, cenną lekcją historii i patriotyzmu. Dlatego dzisiaj 1 marca jesteśmy wraz z uczniami, aby upamiętnić żołnierzy niezłomnych. Cześć ich pamięci!
Grażyna Marchwiany