Mundurowi z klas wojskowych z Technikum im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowcu Św. byli na wystawie w Galerii Fotografii zorganizowanym przez MCK pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego. Wernisaż wystawy ,,Krajobraz z blizną” to projekt, który z jednej strony odnosi się do pamięci polskich walk niepodległościowych i I Kompanii Kadrowej i Legionów Polskich. A z drugiej zaś – do tradycji fotograficznych słynnej Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Wymiernym rezultatem projektu była obszerna wystawa i towarzyszący jej katalog, złożone z fotografii o charakterze artystycznym, dokumentalnym i reportażowym, opatrzonych historycznymi notami informacyjnymi, oraz z kilku rzeźb, reliktów tamtych czasów i świadków historii. Oprócz znakomitych zdjęć, wystawa zawierała także wydruki ze szklanych negatywów z czasów I wojny światowej. Można powiedzieć, że najistotniejszym elementem tej wystawy tworzącym jego artystyczny wymiar i wartość, którym towarzyszyły emocje, wysiłek i zaangażowanie jego realizatorów, było pięciu fotografików, którzy stworzyli ten jedyny w swoim rodzaju projekt.
,,Krajobraz z blizną” jak pisze autorka idei i kuratorka projektu Stanisława Zacharko-Łagowska ,,Blizna to pamiątka po ranie, a rana to zawsze ból i długa niejednokrotnie walka o zdrowie i życie. Obecność blizny o przeżytym cierpieniu nie pozwala zapomnieć, ale też jest dowodem na wyzdrowienie….
Te „blizny” to tulące swoją bolesną zawartość: wojenne cmentarze, kurhany zbiorowych grobów i pojedyncze mogiły, wpółzatarte leje po pociskach, doły po okopach, resztki zrujnowanych zabudowań. Ale śladem po walkach są także „strażnicy pamięci”: wszelkiego rodzaju pomniki, obeliski, tablice upamiętniające przeszłe wydarzenia i z nimi związane osoby; to rodzaj tych „blizn”, które przynoszą chlubę bohaterom i wdzięczną pamięć potomnych…”
Nasi uczniowie będąc na tej wystawie ,, Krajobraz z blizną” po raz kolejny przeżyli i zobaczyli prawdziwą lekcję historii. ,, Blizna szpeci, ale są też i blizny, które nosi się z dumą i które budzą szacunek. To blizny wojenne: zabliźnione rany doznane w walce o humanistyczne wartości, wolność, niepodległość – i w walce w ich obronie…”
My jako szkoła cały czas krzewimy i propagujemy wśród młodzieży ducha patriotyzmu, chcemy by zawsze z szacunkiem odnosili się do bohaterów z tamtych lat, by nigdy nie zapomnieli o swojej przeszłości i pamiętali skąd pochodzą.
G.M