Jest taki dzień, w którym czujemy szczególną więź i nawet w szkole czujemy się, jak jedna wielka rodzina. Ten szczególny dzień wypada 24 grudnia, ale w szkolnym kalendarzu nie ma wtedy zajęć, dlatego zawsze przeżywamy go nieco wcześniej. Boże Narodzenie to wspaniały czas, który spędzamy w gronie rodzinnym. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy Technikum im. Tadeusza Kościuszki to też jedna, wielka rodzina. Dlatego 18 grudnia spotkaliśmy się na wspólnej wigilii. Boże Narodzenie jest czasem niezwykłym. Dla jednych to dzień radosny, dla drugich smutny, ale wciąż bardzo ważny dla większości ludzi. Czas Świąt jest okresem okazywania sobie w sposób szczególny życzliwości, sympatii, miłości bliźniego. Spotkania w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych są niezwykle ciepłym przeżyciem, łączącym jeszcze silniej bliskie osoby. To właśnie wtedy zasiadamy do wigilijnego stołu, dzielimy się opłatkiem zapominając o troskach i zmartwieniach. Wigilia Bożego Narodzenia jest największym, najbardziej dostojnym i najważniejszym rodzinnym świętem w roku. To piękna tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. W ten magiczny czas świąt uczniowie wszystkich klas technikum wraz z dyrekcją, gronem pedagogicznym i pracownikami szkoły spotkali się, jak co roku, według starej tradycji, na uroczystej szkolnej wigilii.
W pięknie przybranej auli, odbyły się jasełka, którego celem było ukazanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, a przede wszystkim wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek oraz świątecznych piosenek. Jasełka przygotowane zostały przez uczniów klas I i II pod opieką księdza Mirosława Nakoniecznego. Uczniowie jak prawdziwi artyści, pięknie przebrani wcielili się w role różnych postaci. Zaprezentowali świąteczny wigilijny program, który skupiał się przede wszystkim na motywie przybycia na świat Jezusa. Improwizację narodzin Bożego Syna i wszystkich znanych powszechnie wydarzeń tego wielkiego dnia, doskonale wspierane były przez interpretacje kolęd śpiewanych przez księdza Mirosława, który był wodzirejem tegorocznych jasełek i wszystkich zgromadzonych uczniów, dyrekcję, pracowników szkoły. Nastrój wytworzony przez młodych artystów, skłaniał do zadumy, wzruszenia, ale także radości i szczęścia. Uczniowie swoim barwnym programem sprawili, że zarówno uczestnicy szkolnych jasełek jak i oni sami poczuli smak zbliżających się świąt. Magia świąteczna udzieliła się wszystkim. Na zakończenie szkolnej wigilii ksiądz pobłogosławił wszystkich zgromadzonych na sali i życzył Błogosławionych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia!
Natomiast Pani dyrektor Izabela Pustuła w ciepłych słowach przekazała świąteczne życzenia uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Życzyła wszystkim aby chwile spędzone w ten wigilijny wieczór z najbliższymi przyniósł ukojenie i spokój, a radość zagościła we wszystkich domach, a zbliżający się rok był dostatni i szczęśliwy, pełen pomyślności i przyniósł same dobre dni.
Po zakończeniu jasełek wszyscy łamali się opłatkiem składając sobie nawzajem najserdeczniejsze życzenia, wszystko wyglądało tak jakbyśmy byli wśród najbliższej rodziny i byli jedną wielką rodziną.
Wigilia szkolna wprowadziła nas w miły, rodzinny, świąteczny klimat Świąt Bożego Narodzenia.
G.M