Uczniowie Technikum im. Tadeusza Kościuszki ZDZ w Ostrowcu Św. w miniony weekend wzięli udział w Patriotycznym Rajdzie Szlakami Miejsc Pamięci Narodowej po gminie Kunów. Wydarzenie to upamiętniające setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 79.rocznicę wybuchy II wojny światowej zorganizowała Brygada Polskich Drużyn Strzeleckich Chocimów przy współpracy i pomocy dyrektora szkół ZDZ p. Izabeli Pustuła. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w Kościele w Kunowie. Pierwszym przystankiem na Szlaku Miejsc Pamięci Narodowej był cmentarz w Kunowie, gdzie znajduje się symboliczna mogiła ofiar II wojny światowej. Kolejnymi miejscami godnymi uwagi w Kunowie był pomnik Tadeusza Kościuszki patron naszej szkoły. Ufundowany został przez mieszkańców Kunowa w 1917 roku, w setną rocznicę śmierci naczelnika powstania narodowego 1794. Ma formę krzyża z inskrypcją o treści: "Tadeusz Kościuszko (ur.1746). W setną rocznicę zgonu 1817-1917". Poniżej mieści się obudowana kamieniami płaskorzeźba bohatera narodowego. Dalej na szlaku pamięci mieści się pamiątkowa tablica poświęcona zamordowanym policjantom w 1939r usytuowana na budynku Komisariatu Policji. Przy każdym z tych pomników uczniowie i wszyscy zaproszeni goście poznali prawdziwą historię poległych żołnierzy, mieszkańców walczących o wolność za ojczyznę. Delegacje i uczniowie złożyli kwiaty, zapalili znicze. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości autokarami udali się do kolejnych miejsc wyznaczonych punktami na mapie na Szlaku Pamięci Narodowej. Odwiedzając kolejno Nietulisko Duże, poznaliśmy historię pomordowanych 24 osób w 1943 roku przez Niemców, gdzie znajduje się pomnik zamordowanych cywilów. Kolejna na trasie była Kolonia Inwalidzka. Tam uczestnicy rajdu zatrzymali się przy pomniku ku czci założycieli osady, którą zbudowali inwalidzi. Natomiast w Miłkowskiej Karczmie na szlaku rajdu był przystanek, obok miejsca upamiętniającego rozstrzelanych 15 mieszkańców podczas II wojny światowej. Jadąc dalej szlakiem Pamięci Narodowej do Miłkowskiej Karczmy zatrzymaliśmy się tuż przy szkole, gdzie mieści się pomnik postawiony ku czci poległych ofiar pacyfikacji z tej miejscowości, a na skraju wsi znajduje się mogiła majora Ludwika Karafa. Następnie trasa rajdu skierowana została do Jeleńca. Tam znajduje się obelisk zabitych żołnierzy AK.
Każde z tych miejsc, poznanie historii pomnika, mogiły, zapalenie zniczy, złożenie kwiatów oddanie hołdu poległym i pomordowanym żołnierzom, powstańcom, cywilom za wolność i miłość do ojczyzny była świadectwem patriotyzmu a przede wszystkim utrwalenie pamięci w tych młodych ludziach, miłości do naszej ojczyzny. Odwiedzone przez uczniów naszego Technikum, wytyczonych na mapie Rajdu miejsc Szlakami Pamięci Narodowej uświadomieniło młodzieży jak ważne są te miejsca oraz, że należy je szanować, czcić i nigdy o nich nie zapominać, należy je przekazywać z pokolenia na pokolenie. Ta patriotyczna wycieczka zakończyła się na kunowskim rynku, gdzie znajduje się pomnik poległych w walce z hitlerowskim okupantem. Zaproszeni goście na zakończenie wysłuchali orkiestry ,,Brygady Polskich Drużyn Strzeleckich”.
Dla samych uczniów udział w Patriotycznym Rajdzie Szlakami Miejsc Pamięci Narodowej po gminie Kunów był kolejną, cenną lekcją historii i patriotyzmu. Od kilku lat gdy powstały klasy mundurowe, młodzież bardzo aktywnie uczestniczy w lokalnych świętach i uroczystościach na terenie miasta i okolicach ościennych. Nasi uczniowie są dumni, że mogą godnie reprezentować mundur. To postawa godna szacunku i podziwu.
Uczniom towarzyszyły Izabela Pustuła- dyrektor szkoły ZDZ, Małgorzata Bidzińska- wicedyrektor szkoły ZDZ, Grażyna Marchwiany i Magdalena Działek.
Grażyna Marchwiany