Cieszy nas fakt, że nie brakuje osób, dla których bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi nie jest obca.  W Zespole Szkół ZDZ w Kielcach zorganizowano akcję, pod hasłem  ,,Zostań ratownikiem życia-oddaj krew" wspieraną przez Pana Dariusza Wątrobę.W tym szczytnym celu oddawania krwi wzięli udział nasi uczniowie klas mundurowych Technikum: Sebastian Gradzikiewicz i Daniel Stępniewski, którzy podzielili się swoim najszlachetniejszym darem by ratować drugiego człowieka. W ten niecodzienny sposób uczczono jubileusz 25 lat istnienia Szkół ZDZ w Kielcach. W sumie zebrano 20 litrów krwi.
By wspomóc akcję zaproszono do udziału wyjątkowych gości przede wszystkim gwiazdy sportu – Sławomira Szmala – bramkarza Drużyny PGE Vive Kielce. Podczas akcji odbyły się również warsztaty z przedstawicielami z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach oraz z żołnierzami z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Na spotkaniu obecna była Pani Agnieszka Budnik, która opowiedziała swoją historię dotyczącą walki, którą stoczyła z białaczką, jej obawy z przeciwieństwami losu w swojej ciężkiej chorobie. Opowiedziała o pokonaniu choroby i zwycięstwie nad nią. Mówiła, że dzięki właśnie takim ludziom, jak nasi uczniowie o dobrym sercu i wrażliwości, którzy bezinteresownie oddają krew lub są dawcami szpiku kostnego, może się cieszyć życiem i być wśród nas. Kontynuowaniem tego dzieła i podzielenia się swoim życiem, przeżyciami i wątpliwościami była nasza absolwentka a obecnie pracownik ZDZ-tu Aleksandra Jagiełło, która już pod koniec października będzie dawcą szpiku. Opowiedziała swoją historię o szlachetnej bezinteresownej pomocy do której przygotowuje się już od dwóch lat o tym, że nigdy przez ten długi czas nie zwątpiła i nie pomyślała przez moment by się wycofać lub zrezygnować z możliwości oddania szpiku osobie potrzebującej. Uważa, że każdy powinien wspierać akcje krwiodawstwa i być potencjalnym dawcą szpiku. Ważne, żeby nie bać się pomagać innym bo nam samym to nie zaszkodzi a innym uratuje życie. Warto podzielić się swoim życiem a także obalać stereotypy i mity, że to boli. To nie boli. Bądźmy wszyscy ratownikami naszego i czyjegoś życia.
Uczniowie uczestniczący w tej szlachetnej akcji, zadeklarowali, że chętnie uczynią to ponownie. Takie dobrowolne zobowiązanie i obietnice honorowego oddawania krwi w przyszłości sprawią, że ich dar życia uratuję człowieka.

Grażyna Marchawiany

 

bann opw

bann opw