Uczniowie pierwszych klas mundurowych wojskowych i policyjnych z Technikum ZDZ w Ostrowcu Św. 28 wrzesnia wzięli udział w uroczystym ślubowaniu opartym na ceremoniale wojskowym. Młodszym kolegom towarzyszyli uczniowie klas starszych w replikach strojów historycznych z okresu Powstania Kosciuszkowskiego. Pierwszoklasisci tym samym rozpoczęli oficjalnie swoją wielką przygodę w szkołach mundurowych i wkroczyli na drogę do wymarzonego „mundurowego” zawodu. Jak co roku ta wielka gala odbyła się w Kielcach. W ślubowaniu wzięło udział ponad 300 uczniów ze szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Pierwszoklasiści przez cały wrzesień ciężko pracowali i przygotowywali się do tej ceremonii. Nasi uczniowie pod czujnym okiem pracowników służb mundurowych i starszych kolegów z Technikum ćwiczyli musztrę. Chcieli pięknie zaprezentować się w dniu ślubowania przed rodzicami, nauczycielami i znajomymi. Można było zauważyć dobre przygotowanie młodzieży do udziału w uroczystości pomimo tylko kilku tygodni nauki w nowych szkołach, zdążyli przyswoić sobie nad wyraz dużo umiejętności.
Uroczystość ślubowania rozpoczęła się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym w Kielcach. Tak wejście, jak i wyjście z kościoła odbyło się w iście wojskowym porządku i z budzącą podziw dyscypliną. Podczas nabożeństwa kompanie honorowe klas mundurowych ZDZ, wraz z pocztem sztandarowym, zajmowały centralne miejsce świątyni. Po bokach kolumny „honorowej” rozmieszczone były pozostałe oddziały młodzieży, a pozostałe miejsca przypadły zaproszonym gościom i rodzinom. Po nabożeństwie pododdziały uczniów uformowały się w kolumnę marszową, a następnie efektowna defilada ruszyła w szyku ulicami Kielc na kielecki Rynek. Przechodnie z podziwem patrzyli na piękną i kolorową paradę, która piątkowym popołudniem przeszła przez centrum miasta. Z ogromnym zaciekawieniem przechodnie podziwiali m.in. kompanie reprezentacyjne klas mundurowych w strojach historycznych z czasów Powstania Listopadowego, Księstwa Warszawskiego, Powstania Kościuszkowskiego i w mundurach legionistów Piłsudskiego, w które ubrani byli starsi uczniowie ze Szkół ZDZ. Na kieleckim Rynku pierwszoklasistów ciepłymi słowami przywitał Prezes Zarządu ZDZ Jerzy Wątroba. Punktem kulminacyjnym programu uroczystości było wciągnięcie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu państwowego, co zapoczątkowało moment ślubowania młodzieży na Sztandar ZDZ. Pierwszoklasiści zgromadzeni na placu powtarzali głośnym chóralnym głosem słowa przysięgi na wierność ideałom, przysięgali bronić ojczyznę, dobre imię szkoły oraz żyć zgodnie z zasadami honoru i uczciwości. Zaprezentowali się pięknie. Niejedna łezka zakręciła się w oku rodzica patrzącego na syna lub córkę w mundurze.
Po przemówieniach okolicznościowych, delegacja uczniów złożyła na ręce Prezesa Zarządu ZDZ podziękowania za przygotowanie młodzieży do tej jakże doniosłej chwili, jaką było uroczyste ślubowanie. Następnie wyróżnieni uczniowie waz z rodzicami otrzymali podziękowania za wzorową postawę od Pana Prezesa, wśród nich znalazł się nasz uczeń Jakub Bartnik.
Na koniec uroczystości odbyła się kolorowa defilada mundurowych – uczniów w mundurach polowych i historycznych oraz orkiestry wojskowej. Osoby zgromadzone na Rynku gromkimi brawami nagrodzili maszerującą młodzież. Poziomu jaki zaprezentowali ,,mundurowi’’ nie powstydził by się żaden funkcjonariusz. Młodzież była dumna, że mogła uczestniczyć w tak ważnej uroczystości.
Po ślubowaniu wszyscy zaproszeni goście mogli zobaczyć pokazy musztry paradnej, wystawę wojskowego sprzętu i pojazdów z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.
Tradycją stało się zaproszenie przybyłych gości na pyszną tradycyjną żołnierską grochówkę.
Uczniom dopisywał dobry humor; jednogłośnie stwierdzili, że ten dzień ślubowania na zawsze zapadnie im głęboko w sercu i pozostanie w pamięci. Rodzice byli bardzo dumni ze swoich pociech, że tak godnie reprezentowali polski mundur. Szczęśliwi, zadowoleni uczniowie i rodzice wrócili do Ostrowca Św.
Klasy mundurowe szkół ZDZ cieszą się wśród młodzieży olbrzymią popularnością, a z roku na rok liczba uczniów systematycznie rośnie, co niewątpliwie wynika z pomysłu na związanie swojej dalszej drogi życiowej ze służbą w policji czy w wojsku. Ten cel znacznie przybliża nauka w klasach o profilach związanych z formacjami mundurowymi. Młodzież klas realizujących innowacje pedagogiczną łączy naukę w technikum na wybranym kierunku kształcenia z dodatkowymi zajęciami związanymi z funkcjonowaniem służb mundurowych. Kształcenie młodzieży z klas mundurowych w duchu wartości patriotycznych, przyczynia się do integracji młodych ludzi ze społeczeństwem i przeciwdziałania negatywnym zjawiskom w postępowaniu części młodzieży. Klasy tego typu wychodzą naprzeciw naturalnym potrzebom młodego człowieka: spożytkowania młodzieńczej energii i zapału, ciekawości, chęci przeżycia przygody, kształtowania tężyzny fizycznej. Szkoły w niezwykle interesujący sposób mają możliwość zaproponowania swoim uczniom , ciekawych bezpłatnych kół zainteresowań, zajęć z samoobrony i technik interwencji, szkoleń strzeleckich, zajęć w jednostkach wojskowych czy policji, obozów sprawnościowych np. narciarskich, dodatkowych zajęć z przedmiotów maturalnych i zawodowych. Od kilku lat młodzież wyjeżdża na bezpłatne praktyki zagraniczne finansowane z środków UE, w ramach projektu Erasmus+ i POWER. Staże zagraniczne w Hiszpanii, Niemczech we Włoszech to tylko namiastka zajęć i propozycji jakie proponujemy naszej młodzieży. Szkoła poprzez propozycje kształcenia pomaga w rozwijaniu pasji uczniów, otacza ich opieką zakładając, że młody człowiek to wspaniała inwestycja.
Grażyna Marchwiany

bann opw

bann opw