Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Ostrowcu odbyły się  w kolegiacie Św. Michała. W intencji powstańców została odprawiona uroczysta msza święta. Inicjatorem tych wydarzeń był Zarząd Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. mjr. "Ponurego" w Ostrowcu Świętokrzyskim, por. w st. sp. Kazimierza Kocowskiego pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego. Wśród licznie zaproszonych gości, kombatantów, przedstawicieli władz samorządowych, mieszkańców miasta, nie mogło zabraknąć uczniów Technikum Mundurowego ZDZ. Po mszy odbyła się dalsza część uroczystości. Poczty sztandarowe oraz uczestnicy obchodów zebrali się pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej upamiętniających poległych bohaterów powstania. Prezes ostrowieckiego Koła Związku Kazimierz Kocowski wygłosił okolicznościowe przemówienie. W swoim wystąpieniu kombatant przedstawił rys historyczny dramatycznych 63 dni sierpnia 1944 roku oraz podkreślił wielką rolę powstania w walce o niepodległą Polskę.
Delegacja uczniów klas mundurowych z Technikum ZDZ z dumą i powagą złożyła wiązankę kwiatów i oddała hołd poległym bohaterom Powstania Warszawskiego: Daniel Stępniewski, Adrian Ferenc, Klaudia Szczygieł, a towarzyszyła im Grażyna Marchwiany.
Ostrowieckie uroczystości to akt wdzięczności ostrowczan wobec bohaterów Powstania Warszawskiego. Obywatelskie zaangażowanie naszych uczniów Technikum Mundurowego ZDZ w obchody to ważny znak, że na lekcjach historii przekazywane są im wartości patriotyczne, które przynoszą rezultaty.
Warto podkreślić, że pamięć o bohaterach tamtych dni, powinna być ciągle żywa i powinna być przekazywana kolejnym pokoleniom i chwała tym, którzy kultywują wydarzenia z historii narodu. Uczestniczenie młodzieży w takich uroczystościach świadczy o tożsamości narodowej, bez której naród byłby słaby i przestałby istnieć. Nasi uczniowie chętnie uczestniczą w tak ważnych dla nich uroczystościach. Ponieważ poznają losy powstańców, żołnierzy, cywilów a także historię swojej ojczyzny, za którą bohaterowie powstania oddali swoje życie. Należy pamiętać o tych bohaterach, którzy brali w nim udział, poświęcili młodość, by walczyć o naszą wolność. Ci ludzie wciąż są wśród nas i choć są dla nas niezwykle ważni, pamięć o nich stopniowo zanika. Naszym obowiązkiem jest uczyć młodzież historii i szacunku do tych ludzi i ich czynów, którzy za swoją  i naszą wolność oddali życie.
Dla samych uczniów udział w obchodach i pielęgnowanie pamięci o poległych powstańcach był kolejną, cenną lekcją historii i patriotyzmu.
Grażyna Marchwiany

bann opw

bann opw