W auli szkół ZDZ w Ostrowcu Św.  odbyło się spotkanie profilaktyczne dla uczniów Technikum ZDZ z  mł. asp. Mają Słowik z Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim. W klasach I i II  policjantka omówiła zagadnienia związane z odpowiedzialnością nieletnich za popełniane czyny karalne i skutki przejawów demoralizacji. Natomiast z uczniami klas III i IV Technikum ZDZ funkcjonariuszka  poruszała tematy związane z handlem ludźmi i podejmowaniem pracy za granicą. Młodzież dowiedziała się jak dobrze zaplanować wyjazd, sprawdzić pośrednika i pracodawcę, oraz gdzie szukać pomocy w razie niebezpieczeństwa.
Spotkanie realizowane w ramach działań prewencyjnych miało na celu uświadomić  młodym ludziom o czyhających na nich niebezpieczeństwach, które  mogą spotkać na swojej drodze  podczas poszukiwania czy podjęcia pracy zarobkowej za granicą. Handel ludźmi uznawany jest za współczesną formę niewolnictwa. To przestępstwo polegające na odebraniu wolności tym, którzy padają jego ofiarą  i wykorzystaniu ich w celu osiągnięcia korzyści. W trakcie tego procederu ludzie traktowani są jak towar, przekazywani z rąk do rąk, często bici, zastraszani, dręczeni fizycznie i psychicznie. Często przy tym tracąc zdrowie, poczucie własnej wartości, a trauma po takich wydarzeniach towarzyszy im do końca życia. Funkcjonariuszka przedstawiła młodzieży przykłady najczęściej spotykanych zdarzeń prowadzących do tego, że dana osoba staje się ofiarą procederu (praca przymusowa, wykorzystywanie seksualne, żebractwo). Policjantka przekazała uczniom ważne informacje dotyczące możliwości szukania pomocy w sytuacjach zagrożenia i wskazała miejsca, gdzie szukać wsparcia, gdy już znajdą się w takiej sytuacji. Przestępstwo handlu ludźmi to pewnego rodzaju forma niewolnictwa, tyle że istniejąca we współczesnym cywilizowanym świecie. Jest ona zbrodnią, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka. Obecnie współczesne niewolnictwo może przybierać formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami. Handel ludźmi jest zjawiskiem niezwykle złożonym, na co wpływa kilka czynników. Po pierwsze, jest przestępstwem jednym z najsilniej oddziaływujących na ofiarę, na jej sytuację społeczną i psychiczną. Pozbawienie człowieka wolności, otoczenie go silną kontrolą, odebranie mu możliwości decydowania o własnym status quo, a także stosowanie wobec niego przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej, powoduje szereg negatywnych konsekwencji w jego psychice. Zgodnie z polskim prawem handel ludźmi jest zbrodnią i stanowi naruszenie praw człowieka, a także jego godności i wolności.
Problematyka, która została  poruszona na spotkaniu z policjantką, w dużym stopniu powinna uświadomić  młodym ludziom jak wiele czyha na nich niebezpieczeństw, łatwa i przyjemna praca za granicą zdarza się, ale nie każdemu jest ona pisana.
W trakcie spotkania z policjantką został wyświetlony krótki film prewencyjny ,,Zobacz zanim wyjedziesz”, który ukazuje prawdziwą rzeczywistość w jak prosty sposób możemy wpaść w pułapkę osoby werbującej, dającej nam łatwo zarobić, jak można się skusić na łatwy i nieprzemyślany wyjazd do obcego kraju nie znając języka i ludzi. Za nim cos zrobimy zastanówmy się.  Natomiast animacja filmu  ,,Dwie małe dziewczynki’’ to przestroga dla innych, na naszych uczennicach wywarł on ogromny wpływ i same stwierdziły, że nie można w stu procentach wierzyć nawet kuzynowi….
Spotkanie profilaktyczne z funkcjonariuszką policji, których tematem była problematyka handlu ludźmi oraz przestępczość i demoralizacja nieletnich, to nowe kolejne zdobyte doświadczenie, które na pewno na długo zapadnie uczniom w pamięci i zanim podejmą jakąkolwiek decyzję zastanowią się kilka razy.  
Grażyna Marchwiany

 

bann opw

bann opw