W Ostrowcu Świętokrzyskim tegoroczne obchody odbyły się w kolegiacie pw. św. Michała, gdzie odbyła się msza w intencji „Żołnierzy Wyklętych”. Uczniowie klas mundurowych Technikum ZDZ w Ostrowcu Świętokrzyskim  swoją obecnością dali dowód pamięci o ważnych wydarzeniach z historii narodu. Młodzież wychowywana w duchu patriotycznym doskonale wie, że należy pamiętać o historii i dlatego naturalnym obowiązkiem uczniów z formacji klas mundurowych jest godne reprezentowanie munduru podczas uroczystości państwowych i narodowych. Ale to nie jedyny powód udziału młodzieży w obchodach, to także nauka i kształtowanie charakteru.
1 marca na terenie całego kraju obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Przez kilkadziesiąt lat zrzucano ich na boczny tor historii. Teraz po okresie milczenia ze zwiększoną mocą wraca o nich pamięć, bo Polska i Polacy zawdzięczają im bardzo wiele, a ich poświęcenie zasługuje na powszechny podziw współczesnych rodaków. Zostali wyklęci, ale nie zapomniani. Wraca pamięć o bohaterach, żołnierzach i cywilach, którzy za wolność ojczyzny oddali najcenniejszy dar, swoje życie. Na tegoroczne obchody licznie przybyli uczniowie klas mundurowych Technikum ZDZ, którzy swoją obecnością i postawą uczcili pamięć żołnierzy. Ten dzień pamięci po raz kolejny uświadomił młodzieży, jak ważne jest w ich życiu poczucie obowiązku i identyfikowanie się ze szczytnymi ideami. Ta lekcja historii dała młodzieży wielkie poczucie spełnionego obowiązku. 1 marca 2017 r. uczniowie  Technikum Mundurowego  ZDZ uczcili ich pamięć.
Przy świątyni zlokalizowany jest pomnik Armii Krajowej. Właśnie przy tym pomniku zebrali się po nabożeństwie uczestnicy uroczystości składając wiązanki kwiatów min. przedstawiciele władz miasta i powiatu, żołnierze koła AK, kombatanci, reprezentanci służb mundurowych, harcerze a także młodzież z ostrowieckich szkół. Delegacja uczniów Technikum ZDZ Klaudia Szczygieł, Adrian Ferenc i Daniel Stępniewski w ciszy i skupieniu złożyli kwiaty, dając dowód postawy godnej noszonych przez nich mundurów towarzyszyły im wicedyrektora szkoły Małgorzata Bidzińska, Barbara Figura i Grażyna Marchwiany.
Warto podkreślić, że pamięć o bohaterach tamtych wojennych dni, powinna być ciągle żywa i chwała tym, którzy  kultywują wydarzenia z historii narodu. Dla samych uczniów udział w obchodach był kolejną, cenną lekcją historii i patriotyzmu.

 


                                                                                                                                                                                            Grażyna Marchwiany

bann opw

bann opw