W  2016 roku Niepubliczne Technikum ZDZ w Ostrowcu Św., przystąpiło do międzynarodowego programu wspomagania nauczania informatyki zainicjowanego przez firmę Cisco noszącego nazwę Cisco Networking Academy. Cisco Networking Academy działa w ponad 165 krajach, a samej Polsce jest aktywnych ponad 450 Akademii. Prowadzenie Akademii odbywa się za pośrednictwem platformy, na której znajdują się kursy dla uczniów, np. IT Essentials, Linux Essentials, Internet of Everything, Introduction to Cybersecurity. IT Essentials jest w całości w języku polskim i prowadzić go można po ukończeniu szkolenia instruktorskiego.

Pozostałe kursy dostępne są w angielskiej wersji językowej i nie wymagają szkolenia. Bezpłatne szkolenia instruktorskie są organizowane przez Cisco. Dostępne na platformie Cisco NetSpace kursy skoncentrowane są na przekazywaniu praktycznych umiejętności przez ćwiczenia, dlatego też zawierają wiele wizualizacji, symulacji (np. w IT Essentials 5.0 - Virtual Laptop, Virtual Desktop), zadań interaktywnych i quizów. Nauczyciel ma możliwość korzystania z gotowych materiałów do lekcji i testów, może też monitorować postępy w pracy uczniów i dostosowywać lekcje do ich tempa. Uczniowie mają dostęp do narzędzia Packet Tracer – symulatora zachowań Sieci, jej budowania oraz administrowania w obszarze software i hardware. Kurs IT Essentials wpisuje się w wymagania egzaminu zawodowego E.12 i E.13. Ponadto uczniowie aktywnie korzystający z platformy mają dostęp do ofert pracy oferowanych w branży IT. Po rozpoczęciu działania Akademii w szkole, uczniowie uzyskają bezpłatny dostęp do całego pakietu kursu IT Essentials 5.0 (w języku polskim). Ukończenie przez uczniów kursów IT Essentials 5.0 uprawnia ich do starania się o międzynarodowy certyfikat CompTIA A+. Projekt kursu pokrywa się z tematami egzaminów CompTIA A+. Kurs IT Essentials składa się z 12 rozdziałów i 12 egzaminów po każdym rozdziale. Obejmuje około 600 elementów systemu oceniania, a także 1 egzamin sprawdzający umiejętności, 1 egzamin kontrolny, 1 praktyczny egzamin końcowy, 1 egzamin końcowy, 1 sprawdzian umiejętności (SBA) i 2 egzaminy praktyczne pod kątem certyfikacji CompTIA A+. W skład kursu wchodzi około 180 zadań praktycznych i czynności do wykonania w pracowni komputerowej oraz 8 zadań w programie Cisco Packet Tracer i nowe narzędzie symulatora mobilnego systemu operacyjnego (OS).

W miesiącu czerwcu 2016 szkoła podpisała również umowę z Academy Support Center przy Wyższej Szkołe Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie będącej ośrodkiem pomagania w kwestiach technicznych i dydaktycznych podczas prowadzenia Akademii.

Kolejnym kursem udostępnionym w ramach Cisco Networking Academy jest kurs „Wprowadzenie do Internetu Rzeczy”, wprowadzającego do koncepcji Internetu Rzeczy – jednej z najszybciej rozwijających się trendów w branży IT. Dzięki niemu uczniowie, również kierunków nietechnicznych, mogą dowiedzieć się, co dla nas wszystkich będzie oznaczać rozwój Internetu i jak wpłynie to na zmiany w gospodarce. Analitycy rynku IT przewidują, że do 2020 roku przy projektach związanych z IoE będzie pracować ponad 4 miliony przedsiębiorców, innowatorów i programistów. Warto już dziś zrozumieć ten trend i zmiany jakie on przyniesie. Kurs jest adresowany zarówno do tradycyjnych grup słuchaczy kursów programu Cisco Networking Academy, jak i do nowych słuchaczy, nie zajmujących sie dotychczas technologiami IT. Z kursu dostępnego w całości online na platformie NetSpace mogą korzystać zarejestrowani słuchacze programu.

bann opw

bann opw