Uczniowie z Technikum ZDZ w Ostrowcu Św, wyjechali na obóz szkoleniowy w malownicze zakątki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Obóz skierowany był do uczniów klas o profilu policyjnym, wojskowym Szkół ZDZ. Zorganizowany został przy współpracy MON. Kierownikiem obozu szkoleniowego był ppłk rez. Robert Misztal - Asystent Prezesa Zarządu ds. Szkolenia Klas Mundurowych ZDZ w Kielcach. Celem obozu było przygotowanie młodzieży do zawodowej służby wojskowej i służby w narodowych siłach rezerwowych. Dzięki uczestnictwu w obozie nasi uczniowie zdobyli nowe umiejętności i nowe doświadczenie na zajęciach z zakresu strzelectwa, wspinaczki i zielonej taktyki.


Podczas czterech dni spędzonych na terenie miejscowości Łazy w schronisku ,,Małgosia” w której odbył się obóz szkoleniowy, młodzież przeżyła prawdziwą przygodę, czasem w ekstremalnych warunkach. Pierwsze zajęcia strzeleckie odbyły się w Krakowie na profesjonalnej strzelnicy Pasternik, gdzie młodzież zapoznała się z budową i rodzajami broni strzeleckiej oraz amunicji. Poznali zasady zajmowania odpowiedniej pozycji, przymierzania się do strzału i  oddawania celnych trafień do tarczy, także w warunkach bojowych. Po przygotowaniu teoretycznym każdy z uczniów trenował strzelanie. Nasi uczniowie byli zachwyceni, ponieważ niektórzy z nich broń w rękach mieli po raz pierwszy. W kolejnych dniach zorganizowane zostało szkolenie wspinaczkowo-skałkowe, przygotowujące do zdobywania ścian skalnych, niemających charakteru wysokogórskiego lub obiektów sztucznych. Zajęcia okazały się bardzo interesujące, a ćwiczenia praktyczne przeplatały się ze szkoleniem teoretycznym, co pozwoliło uczniom szybciej przyswoić nowe wiadomości i umiejętności. Instruktorzy omówili i zaprezentowali profesjonalny sprzęt górski, a także przedstawili zasady asekuracji i bezpieczeństwa podczas wychodzenia po linie i zjazdów ze szczytu. Młodzież podczas szkolenia musiała nauczyć się dobierania sprzętu, mocowania liny i co jest bardzo ważne przy wspinaniu się po skałkach, wykorzystywania punktów do oparcia dłoni i stóp. Poznali również różne techniki wspinania i skale trudności, formy wspinaczki oraz normy etyczne, obowiązujące w środowisku ludzi uprawiających ten ciekawy i wysiłkowy sport. Jak przystało na surwiwalowy i szkoleniowy obóz, nie było wiele czasu na leniuchowanie, każdy dzień był zaplanowany i nie było czasu na nudę. Uczniowie klas mundurowych mieli niepowtarzalną okazję do zapoznania się z „zieloną taktyką” oraz sposobami walki wręcz, wykorzystywanymi w elitarnych jednostkach specjalnych. Pod fachowym okiem instruktorów młodzież poznała postawy strzeleckie i techniki poruszenia się z bronią, zasady przemieszczania się w podstawowych szykach oraz reguły pracy zespołowej. Poznali funkcje i komunikacje w drużynie, dowiedzieli się co to ochrona obozu, reagowanie na kontakt ogniowy, nauczyli się maskowania. Młodzież ćwiczyła również poruszanie się grupą szturmową w terenie zielonym przy pomocy kompasu i mapy.

Kolejnym dniem wielkiej przygody obozu było zapoznanie młodzieży ze sposobami działania w trudnych sytuacjach w ramach szkolenia surwiwalowego. Uczniowie poznali zastosowanie wyposażenia i narzędzi do przetrwania w ekstremalnych warunkach. Nauczyli się budować szałas z przedmiotów i gałęzi zebranych w najbliższej okolicy. Nasi uczniowie w tej dyscyplinie byli najlepsi ze wszystkich Szkół ZDZ. W ostatnim dniu obozu szkoleniowego uczestnicy otrzymali certyfikaty z przeprowadzonych szkoleń, wydane przez organizatora.

Obóz szkoleniowy szybko minął. Zdobyte umiejętności i doświadczenie na pewno przybliżą ich do wymarzonej pracy w policji, wojsku czy  straży pożarnej.

Pobyt na obozie i wykonywanie codziennych obowiązków typowych dla wojska stały się istotną lekcją wychowania, dyscypliny, poczucia obowiązku i stały się prawdziwą i swoistą „szkołą życia”. To były z pewnością niezapomniane chwile, które zapamiętają na dłuższy czas. Uczniowie z bagażem nowych wrażeń i przeżytych emocji zadowoleni wrócili do domów.

                                                                                                         Grażyna Marchwiany

bann opw

bann opw