Na początku marca 2015 r. grupa 16 uczniów z klas mundurowych Technikum ZDZ w Ostrowcu Świętokrzyskim z kierunków technik informatyk i technik logistyk wyjechała do Berlina by doskonalić swe zawodowe i językowe umiejętności, poznawać nowe technologie oraz zdobyć certyfikat na 4-tygodniowych, bezpłatnych praktykach unijnych
Praktyki zawodowe w Niemczech odbywają się w ramach projektu „Europejski start po sukces uczniów Niepublicznego Technikum w Ostrowcu Świętokrzyskim”, realizowanego przez Technikum ZDZ w Ostrowcu Św. Projekt otrzymał wsparcie finansowe za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w ramach Programu Erasmus+. Zakłada ona realizację trzech staży zagranicznych, w sumie dla 42 uczniów tej szkoły.


Uczniowie z Technikum ZDZ w Ostrowcu Św. otrzymali niepowtarzalną szansę i możliwość zdobycia rynków europejskich na stażu zagranicznym w niemieckich firmach. Odbywając praktyki zawodowe w niemieckich instytucjach, uczniowie poszerzają swoje umiejętności językowe i zarazem zdobywają doświadczenie zawodowe.
- Mamy nadzieję, że staną się lepszymi fachowcami, dobrze przygotowanymi do wykonywania zawodu logistyka i informatyka - mówi koordynator projektu Barbara Figura. - Nasz projekt skierowany jest do najlepszych uczniów, wyróżniających się na tle szkoły pod względem zachowania, ocen i frekwencji. Są oni komunikatywni, kreatywni, potrafią pracować w zespole, posiadają umiejętność osiągania kompromisu. Jak również cechuje ich wysoka kultura osobista i umiejętność zachowania się w różnych sytuacjach - dodaje.
Wybór uczestników projektu odbył się na podstawie analizy formularza zgłoszeniowego, wyniku testu znajomości języka niemieckiego, analizy średniej ocen z przedmiotów zawodowych oraz zachowania, jak również oceny nauczycieli uczących w klasach. Na staż do Berlina komisja rekrutacyjna wyłoniła 16 uczniów kształcących się w zawodzie technik informatyk oraz technik logistyk. Na wyjazd ten zakwalifikowali się również uczniowie, którzy już wcześniej byli na bezpłatnych praktykach. Dzięki swojej pracy, zaangażowaniu w życie szkoły i dobre oceny mogli skorzystać po raz drugi z takiej nagrody. Obecny staż zakończy się 27 marca 2015 r.
Przed każdym wyjazdem uczniowie przechodzą w szkole intensywne szkolenie z zakresu języka kraju docelowego, ułatwiające pobyt za granicą. Podczas kursu mają szansę poznać także podstawowe zwroty języka zawodowego. Dodatkowo uczestniczą w przygotowaniu kulturowym i pedagogicznym.
Wyjazd młodzieży za granicę, to nie tylko praca i nauka. Programy pobytu obejmują poznanie atrakcji turystycznych, kultury, walorów historycznych i gospodarczych, odmiennych zwyczajów, tradycji i zachowań mieszkańców zagranicznych krajów.
Głównym celem zagranicznego stażu jest podwyższenie przez uczniów umiejętności i kompetencji zawodowych w zakresie zawodu logistyka i informatyka. W czasie praktyk zawodowych praktykanci poszerzają wiedzę merytoryczną w swoich zawodach, a także zdobywają umiejętności w dziedzinie organizacji i techniki pracy.
- Udział w zagranicznych stażach jest dla naszej młodzieży bezpłatny, w 100% finansowany z funduszy Unii Europejskiej. Młodzież ma zagwarantowany przejazd, zakwaterowanie, bilety miesięczne, ubezpieczenie, wycieczki autokarowe, kieszonkowe oraz opiekę pedagogiczną od dnia wyjazdu aż do powrotu do szkoły. Ponadto zapewniamy i dbamy o ich rozwój kulturalny. Wyrażamy nadzieję, że nasi uczniowie wykorzystają nabyte umiejętności oraz praktyczne doświadczenie w swoim rozwoju zawodowym - mówi Barbara Figura.
Potwierdzeniem i ogromnym atutem nabytych podczas stażu zagranicznego umiejętności będą certyfikaty wydane przez zagranicznych pracodawców i przez organizację przyjmującą Berlink. Dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikaty Europass Mobilność, wydawany przez Krajowe Centrum Europass w Warszawie, a uznawany w całej Unii Europejskiej, który niewątpliwie wpłynie na ich atrakcyjność w oczach przyszłego pracodawcy.

bann opw

bann opw